Кашель у дитини вночі: особливості та ефективні методи лікування

Нічний кашель — вкрай поширена проблема, з якою рано чи пізно стикається абсолютно кожен батько. Він виникає в дітей ночами, порушує якість їхнього нічного відпочинку, перериває сон і ускладнює повноцінний відпочинок. Кашель у дитини вночі може бути сухим або вологим, свистячим і гавкаючим, таким, що призводить до болю в грудній клітці й навіть блювоти. Спробуємо розібратися в причинах його виникнення і можливих методах лікування трохи детальніше.

Причини нічного кашлю

Найчастіше нічний кашель у дитини виникає на тлі застуди — ГРВІ. Загострення нападів кашлю ночами пояснюється відразу кількома факторами, зокрема:

 • уповільненням кровопостачання органів дихальної системи через перебування в горизонтальному положенні;
 • скупченням мокротиння в бронхолегеневій системі через горизонтальне положення;
 • нежитем, за якого вміст носа стікає по задній стінці носоглотки в горло й подразнює кашльові рецептори;
 • сильною закладеністю носа, яка змушує малюка дихати ротом і спричиняє пересихання слизових, що подразнює кашльові рецептори.

Але застуда — не єдина причина нічного кашлю. Такий симптом може виникати при різних захворюваннях дихальних шляхів, зокрема при аденоїдиті, трахеїті та бронхіті. А ще його може провокувати:

 • алергічна реакція — якщо кашель виникає виключно ночами, винуватцем такого симптому можуть ставати пил у кімнаті, пір’я подушки, компоненти прального порошку в тканині, матеріали постільної білизни;
 • гастроезофагеальний рефлюкс — це захворювання травного тракту, за якого вміст шлунка потрапляє в дихальні шляхи, що супроводжується виникненням подразнення та кашлю;
 • низька якість повітря — сухе, запилене повітря, наявність у ньому різких запахів, ефірних олій, диму1.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Особливості нічного кашлю в дітей

Кашель ночами в дитини часто має нападоподібний характер і турбує малюка протягом тривалого часу. Це, безумовно, позначається на якості сну, самопочутті та поведінці хворого. Особливо небезпечно, якщо в дитини кашель уночі виникає через запалення тканин гортані. Такий стан може призвести до розвитку несправжнього крупа — набряку та запалення тканин, що може призвести до порушень дихання і навіть повного зникнення можливості дихати. Несправжній круп зазвичай виникає в дітей від 6 місяців до 6 років, і, хоча сам по собі сильний кашель вночі в дитини не є небезпечним, появу симптомів порушення дихання батькам необхідно розглядати як привід для негайного виклику швидкої допомоги.

Якщо виникає кашель тільки вночі в дитини, батькам потрібно простежити за малюком і проаналізувати, що може спричинити таку реакцію організму. Іноді простого зволоження повітря і вологого прибирання перед сном достатньо, щоб усунути такий неприємний симптом.

Сильний кашель у дитини вночі без температури — привід для звернення по медичну допомогу. Для виявлення причин такого нездужання лікар може проводити:

 • огляд малюка з прослуховуванням і збір анамнезу;
 • загальні аналізи крові та сечі для виявлення запалення;
 • проведення рентгенографії легень;
 • алерготести тощо.

Нічний кашель у дитини без температури може потребувати консультації алерголога, гастроентеролога та інших вузьких фахівців2.

Ефективні методи лікування нічного кашлю

Лікування нічного кашлю підбирає лікар з урахуванням причин, що спричиняє таке нездужання. Якщо симптом виникає внаслідок ГРЗ та ГРВІ, для полегшення стану дитини рекомендується:

 • провітрити приміщення — найкраще, щоб у кімнаті було прохолодно, найкраща температура для боротьби з кашлем — 18–20 °С;
 • під час опалювального сезону увімкнені батареї концентрують у приміщенні сухе гаряче повітря, яке подразнює дихальні шляхи та посилює кашель.
 • кашель, за можливості потрібно відрегулювати температуру батарей і забезпечити додаткове зволоження повітря, наприклад, розмістити на них мокрий рушник або увімкнути спеціальний зволожувач;
 • якщо йдеться про дитину молодшого віку, потрібно частіше змінювати положення для сну — повертати малюка з боку на бік;
 • навіть уночі потрібно пропонувати хворому побільше звичайної чистої води (можна теплої), щоб пом’якшити сухий нічний кашель у дитини, посприяти його переходу у вологий, а також полегшити нежить;
 • щоб полегшити вологий кашель у дитини вночі, варто трохи підняти головний кінець ліжка.

Також зменшити кашель і поліпшити сон допоможуть спеціальні ліки проти кашлю, наприклад, Бронхипрет®. Це препарат від відомої німецької компанії Біонорика СЕ. Він створений на рослинній основі та чинить м’яку дію, сприяючи благополучному позбавленню від кашлю. Для лікування дитячого нічного кашлю найчастіше використовують сироп Бронхипрет®. Він має у своєму складі екстракт листя плюща та екстракт трави чебрецю, які мають комплексний вплив на організм:

 • борються зі збудниками хвороби — вірусами та бактеріями;
 • зменшує запалення і сприяє його усуненню;
 • пом’якшує слизові, зменшуючи надсадний деручий кашель;
 • стимулює активність клітин бронхіального дерева, що допомагає перевести виснажливий сухий кашель у вологий;
 • знімає спазми, полегшуючи кашель і сприяючи ефективному виведенню мокротиння3.

Бронхипрет® сироп при кашлі в дитини потрібно приймати 3 рази на день. Разова доза залежить від віку і становить:

 • для дітей 2–5 років — 3,2 мл;
 • для дітей 6–11 років — 4,3 мл;
 • для дітей від 12 років — 5,4 мл.

Сироп варто приймати не розведеним, запиваючи невеликою кількістю води4.

Як альтернативу сиропу можна використовувати й інші форми препарату, які чинять аналогічний вплив:

 • Розчин Бронхипрет®. Це більш концентрована форма препарату. Містить ті ж активні компоненти, що й сироп (екстракти плюща й чебрецю). Підходить для лікування дітей від 6 років. У віці 6–11 років його потрібно приймати по 1,6 мл 3 рази на день, а у віці понад 12 років — по 1,8 мл 3 рази на день. Розводьте засіб в одній столовій ложці води.
 • Таблетки Бронхипрет®. Містять екстракт чебрецю і первоцвіту. Дітям старше 12 років потрібно приймати їх по 1 шт. 3 р. на день. Ліки не пережовують і не подрібнюють, а ковтають, запиваючи невеликою кількістю води.

Загальна тривалість лікування Бронхипрет® становить 1 тиждень, але за необхідності лікар може продовжити термін прийому.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика нічного кашлю в дітей

Попередити нічні напади кашлю в дитини не завжди можливо. Проте навіть під час застуди ризик їх виникнення можна значно зменшити. Для цього рекомендується:

 • дотримуватися адекватного питного режиму — пити побільше звичайної чистої води;
 • прибрати з кімнати всі пилозбірники — килими, пір’яні подушки та ковдри з натуральних матеріалів, м’які іграшки, важкі портьєри тощо;
 • підтримувати здоровий мікроклімат у кімнаті — проводити зволоження повітря, провітрювати й підтримувати комфортну температуру.

А під час повного здоров’я дитини варто вживати заходів щодо збільшення її опірності інфекціям. Профілактика включає здоровий спосіб життя, правильне харчування та проведення часу на свіжому повітрі.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Graham Worrall. Acute cough in children. Can Fam Physician. 2011 Mar; 57(3): 315–318.

2Edin Begic, Zijo Begic, Amra Dobraca etc. Productive Cough in Children and Adolescents — View from Primary Health Care System. Med Arch. 2017 Feb; 71(1): 66–68.

3Karina Schönknecht, Hanna Krauss, Jerzy Jambor etc. [Treatment of cough in respiratory tract infections — the effect of combining the natural active compounds with thymol]. Wiad Lek. 2016;69(6):791–798.

4Інструкція Бронхипрет®

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я