Кашель: ковід чи бронхіт?

Перші похолодання, більше контактів у приміщеннях, вогкість та не завжди міцний імунітет — сезон респіраторних захворювань. Те, що багатьом здається дрібницею, під час безвідповідального відношення й без лікування може мати серйозні наслідки й перерости в пневмонію1.

Причини кашлю за будь-яких дихальних хвороб — наявність патогенної флори всередині організму. У разі в носоглотці, бронхах, легких. Найтривожніший симптом, на який потрібно звернути увагу відразу, тому що багато серйозних хвороб супроводжуються саме ним. Виявляються вони дуже схоже, тому важливо вміти розпізнавати перші ознаки, і насамперед йтиметься про коронавірус та бронхіт. Це саме ці патології, які швидко прогресують у захворювання легень.

Симптоми коронавірусу

Початкові симптоми під час ковіда дуже нагадують вірусні хвороби, бактерицидні інфекції та навіть алергічні реакції. Саме із цієї причини лише скарг пацієнта недостатньо для постановки діагнозу. Підтвердити коронавірус можна лише за допомогою спеціального медичного тесту.

Як правило, кашель під час ковіда сухий, як під час ГРВІ. Мокрим, з густим мокротинням, він стає на пізніших стадіях.

Характерні ознаки2:

 • безпричинна сонливість, сильна слабкість, швидка втомлюваність;
 • дискомфорт чи біль у м’язах, суглобах;
 • відчуття здавленості в ділянці грудної клітки;
 • задишка під час мінімальних навантажень;
 • розлад кишечника, біль у животі, нудота;
 • закладений ніс без виділень;
 • відсутність запахів та смаків.

Кашель проявляється не як обов’язковий симптом, лише у 30–50 % пацієнтів. Водночас температура може бути як висока (38–39°C), так і зовсім бути відсутнім або триматися на рівні застудної 37–37,5°C.

Оскільки COVID це вірус, одного лікування кашлю під час ковіда недостатньо. Паралельно з відхаркувальними засобами лікар призначає противірусні, під час необхідності жарознижувальні препарати та засоби для зміцнення імунітету.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми під час бронхіту

Бронхіт — переважно інфекційне захворювання. Дуже часто виникає як ускладнення на тлі застуди або ГРВІ, якщо їх не лікувати.

Незалежно від типу патології, гострий чи хронічний серед основних симптомів бронхіту — кашель. Перші два-три дні він сухий або зовсім небагато з мокротою, ненав’язливий. Далі мокротиння починає відокремлюватися інтенсивніше, кашель стає продуктивним. Колір коливається від прозорого та біло-сірого до жовтувато-зеленого.

Типові ознаки бронхіту3:

Під час гострого перебігу хвороби спостерігається різке підвищення до 37,5–39°C. Якщо лікування бронхіту розпочати із запізненням, можливі ускладнення у вигляді пневмонії. Щоб цього не трапилося, потрібно приймати ліки, що відхаркують, які добре розріджують слиз і знімають запальні процеси, як це робить розчин Бронхипрет®.

Головні відмінності кашлю під час Covid та бронхіті

Характер кашлю під час коронавіруса та під час бронхіту різний. Який кашель під час ковіда? Сухий. Бронхіальний навпаки мокрий, хоча перші 2–3 дні також може бути сухим. Щоправда, у цей період мало хто звертає на нього належну увагу, оскільки це сильно не турбує. Від того, наскільки добре відходить мокротиння, залежить, які ліки призначить лікар.

Види кашлю4:

 • непродуктивний — сухий, мокрота або зовсім відсутня, або її майже немає;
 • продуктивний — вологий, відходить бронхіальний слиз;
 • змішаний —впродовж дня чергується сухий із вологим.

Кашель під час бронхіту головний із симптомів, у той час, як під час коронавірусу його може не бути або на тлі інших ознак він найменш помітний.

Діагностика

Чим раніше розпочнеться лікування кашлю, тим швидше та легше воно пройде. Звертайте увагу на перші симптоми, щоб не прогаяти хворобу.

Іти до лікаря потрібно коли5:

 • підвищена температура;
 • кашель більш як 2 дні;
 • головний біль та сильна стомлюваність;
 • нежить, втрата нюху та смакових відчуттів;
 • м’язовий біль;
 • нудота, діарея понад 2 дні;
 • утруднене дихання, біль у грудній клітці.

Поряд зі збиранням анамнезу проводиться діагностика кашлю. Враховуються всі скарги пацієнта, характер та частота епізодів, хрипи в ділянці грудей. За найменших сумнівів терапевт відправить пацієнта на ПЛР тест, щоб виключити чи підтвердити COVID, а за необхідності й аналіз крові.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Способи лікування

Як вилікувати кашель? Обов’язково приймати ліки проти кашлю. Навіть якщо вам призначено противірусне або антибіотики, вони знищують збудник захворювання (вірус чи інфекцію), але не ефективні в боротьбі із симптомами та наслідками. Необхідний комплексний підхід.

Водночас є симптоматичні ліки проти кашлю, які підійдуть і під час бронхіту, і на ГРВІ з кашлем, і полегшать кашель під час COVID. Але зверніть увагу, чи не всі препарати сумісні з антибіотиками, якщо такі призначені. Бронхипрет® сумісний з усіма видами ліків, оскільки його склад на рослинних, натуральних травах, які не вступають у хімічну реакцію з компонентами інших препаратів6.

Ефективний засіб від кашлю спрямовано очищення дихальної системи від слизу. У ньому поєднується муколітична (розріджувальна), спазмолітична, протизапальна та пом’якшувальна дія. Саме такий комплекс міститься в лікарських засобах Бронхипрет®.

Лікування за допомогою Бронхипрет®

Європейський рослинний Бронхипрет® — препарат комплексної дії довів свою ефективність шляхом клінічних досліджень, результати яких можна переглянути у відкритому доступі. В основі складу Бронхипрет® використовується чебрець, плющ, корінь первоцвіту, внаслідок чого досягається такий результат, як:

 • розрідження слизу та виведення мокротиння з дихальних шляхів, бронхів та легень;
 • протизапальні властивості та зменшення набряклості;
 • помітне зменшення позивів кашлю з перших днів прийому.

Препарат випускається в трьох видах7:

 • Бронхипрет® сироп — для дітей віком від 2 до 6 років, не містить цукру та шкідливих добавок.
 • Бронхипрет® розчин — для дітей віком від 6 років та дорослих, посилений ефект внаслідок високої концентрації компонентів.
 • Бронхипрет® таблетки — пацієнтам від 12 років та дорослим, для зручного застосування навіть у дорозі.

Безпека Бронхипрет® від кашлю обумовлена не тільки натуральними складовими, але і відсутністю серйозних побічних дій. Застосовувати ліки можна і під час вірусних і під час інфекційних захворювань незалежно від інших прописаних препаратів. Повний курс прийому розрахований на 6–7 днів.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Джерела:

 • Захворювання органів дихання в сімейній медицині / І. Боровик. — Медицина, 2019. — 319 с.
 • Вірусосфера. Від застуди до COVID / Ф. Раян. — Yakaboo Publishing, 2019. — 304 с.
 • Маркова Т.П., Чувіров Г.Н. Лікування і профілактика респіраторних інфекцій. / / «РМЗ» 2005, Т.13, № 27, с. 1869–1874.
 • Морозова С.В. Лікування гострих інфекцій верхніх дихальних шляхів. / / «РМЗ» 2005, Т.13, № 26, с. 1748–1751.
 • Крюков А.І., Туровський А.Б. Симптоматична терапія під час гострих респіраторних захворюваннях. Довідник поліклінічного лікаря 2005; № 4 (Т.4).
 • Hagberg H., Wennerholm U. В., Savman K. // Current Opinion in Infection Diseaie». — 2015. — Vol. — № 3. — P. 301–306.
 • Бронхипрет. Інструкція із звстосування

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я