Кашель із хрипом у дорослих: що потрібно знати під час лікування?

Кашель є одним із найпоширеніших симптомів, який може виникнути під час розвитку хвороб дихальної системи, алергії та навіть захворювань верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Його прояви багато в чому залежать від причини виникнення. Так, досить частим симптомом є хрипи під час кашлю. Вони можуть бути булькаючими, сухими, сипкими й сигналізувати про різні стани. Кашель і хрипи не варто залишати поза увагою і звернутися до лікаря для постановки діагнозу та підбору правильного лікування. Спробуємо розібратися детальніше, чому виникають хрипи в грудній клітці та кашель, і як впоратися з таким порушенням самопочуття.

Причини появи кашлю з хрипами в дорослих

Звичайним кашлем складно когось здивувати. Такий симптом є природною реакцією організму на подразник, у ролі якого можуть виступати патогенні речовини (віруси, бактерії, грибки), алергени, механічні подразники (пил), слиз та інші чинники (1). Кашель спрямований на рефлекторне очищення дихальних шляхів від цих подразників.

Хрипи в грудині та кашель також є досить поширеними симптомами. У цьому разі специфічні хриплячі звуки стають чутними й самому хворому, і, часто, оточуючим. Якщо під час вдиху й під час видиху чути хрипи, їх поява може пояснюватися:

 • звуженням дихальних шляхів унаслідок запалення або спазму, у цьому разі хрипи можна описати як сухі;
 • скупченням слизу в органах дихальної системи, у такій ситуації з’являються вологі хрипи в грудині, що булькають, і кашель.

Залежно від причини виникнення хрипи бувають свистячими, звучними або глухими. Іноді вони виникають лише під час кашлю, а в деяких випадках пацієнтів турбують постійні хрипи в бронхах навіть під час звичайного процесу дихання. Визначити причини хрипів у легенях може досвідчений лікар — звичайний терапевт (сімейний лікар) або пульмонолог.

Захворювання, за яких з’являється кашель із хрипами

Найчастіше хрипи виникають за інфекційних захворювань дихальної системи, зокрема за трахеїту, бронхіту, бронхіоліту тощо. (2) Такі хвороби починаються як звичайна застуда — із загального нездужання, підвищення температури, нежитю, болю в горлі. Згодом з’являється кашель, який спочатку має сухий гавкаючий характер, а потім стає вологим. Саме на цьому етапі в грудній клітці чітко чути вологі хрипи. Зазвичай бронхіт із хрипами минає без ускладнень, але лікування такого захворювання все ж необхідно здійснювати під контролем лікаря. Адже аналогічна симптоматика може спостерігатися і  у разі запалення легенів. А відрізнити хрипи в легенях у разі пневмонії можна тільки під час проведення скрупульозної діагностики. Також поява свистячих і хрипких звуків може свідчити про обструкцію — спазм стінок бронхів, що заважає повноцінному видаленню мокротиння, ускладнює дихання і ускладнює перебіг хвороби.

Серед інших захворювань, які можуть супроводжуватися появою хрипів під час кашлю:

 • Алергічні реакції. У цьому разі симптоми з’являються різко, їх виникненню передує контакт з алергеном, наприклад пилком. Паралельно нерідко виникає свербіж в очах, сльозотеча, закладеність носа.
 • Астма. Хрипи в цьому випадку мають свистячий характер, з’являються спонтанно, виникають переважно під час видиху, можуть супроводжуватися задишкою та задухою.
 • Хронічна обструктивна хвороба легень. Це поширене захворювання, виникнення якого часто спостерігається в курців і тих, хто регулярно дихає забрудненим повітрям. Протікає з періодами загострення та ремісії. Класичні прояви включають утруднене дихання, хронічний кашель із хрипами (іноді супроводжується виділенням мокротиння) і підвищену втому.
 • Попадання стороннього тіла в дихальні шляхи. Найчастіше така проблема виникає в немовлят і маленьких дітей. Кашель виникає різко, супроводжується свистячими хрипами, плачем. Інші симптоми відсутні.

У разі раптового виникнення болісного кашлю не варто роздумувати над його причинами. Варто звернутися до лікаря. Він визначить, чому хрипи в легенях і як впоратися з неприємною симптоматикою максимально швидко.

Бронхипрет® при лікуванні кашлю з хрипами в дорослих

Якщо у вас виник кашель із хрипами, чим лікувати таке нездужання визначає тільки кваліфікований лікар. При захворюваннях дихальної системи лікування може включати:

 • симптоматичне лікування — приймання ліків від температури, головного болю, розбитості;
 • напівпостільний режим;
 • прийом антибіотиків (за бактеріальної природи захворювання);
 • дотримання дієти;
 • посилене вживання рідини;
 • приймання ліків від кашлю, наприклад препарату Бронхипрет®.

Обираючи ліки від кашлю з хрипами, можна зупинитися на препараті Бронхипрет® від відомої німецької компанії Біонорика СЕ. Цей засіб має рослинний склад і ефективно допомагає позбутися неприємних симптомів. Бронхипрет® випускається в трьох різних формах: у вигляді розчину, сиропу та таблеток. Їхній склад дещо відрізняється:

 • розчин містить екстракт трави чебрецю та листя плюща;
 • таблетки містять екстракт трави чебрецю і кореня первоцвіту;
 • сироп містить екстракт трави чебрецю та листя плюща.

Співвідношення таких компонентів підібрано таким чином, щоб їхні активні речовини діяли синергічно — посилювали дію один одного. Науково доведено, що рослинні екстракти в складі Бронхипрета® чинять комплексний вплив, зокрема:

 • Секретолітичний. Препарат сприяє збільшенню активності секреторних клітин бронхів, завдяки чому вони виробляють слиз для ефективного очищення всієї дихальної системи (3). Сухий болісний кашель на тлі прийому Бронхипрету® стає вологим, а вологий — більш продуктивним.
 • Протизапальний. Рослинні компоненти пом’якшують запалені тканини та сприяють пригніченню запального процесу. Завдяки цьому тривалість хвороби скорочується.
 • Спазмолітичний. Бронхипрет® сприяє розслабленню стінок бронхіального дерева й допомагає прибрати спазм. Завдяки цьому його можна використовувати при обструктивному бронхіті для усунення обструкції та ефективнішого очищення дихальної системи від скупчення мокротиння.
 • Противірусний/антибактеріальний. Доведено, що компоненти Бронхіпрету® допомагають знищити віруси та бактерії, які спричинили розвиток хвороби.

Спробуємо розібратися, як лікувати кашель із хрипами за допомогою Бронхипрет®. Схема прийому препарату не залежить від його форми: ліки потрібно приймати 3 рази на день без прив’язки до часу їжі. Дозування залежить від віку та обраної форми ліків:

 • Сироп можна використовувати для лікування дітей від 2-х років та дорослих. У віці 2-5 років, разова доза для них становить 3,2 мл за раз, у віці 6-11 років — 4,3 мл за раз, у віці від 12 років і дорослих — по 5,4 мл за раз;
 • Розчин дають дітям від 6 років та дорослим. У віці 6-11 років доза складає 1,6 мл, у віці 12-17 років - 1,8 мл, від 18 років  — 2,6 мл;
 • Таблетки можна використовувати дітям від 12 років та дорослим. Разова доза для всіх вікових груп становить 1 таблетку.

Бронхипрет® від кашлю можна використовувати протягом 7 днів (4). У тому випадку, якщо за цей час хвороба не минає або симптоми посилюються, необхідна консультація лікаря.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я