Сухий кашель у дорослих: причини, симптоми та методи лікування

Кашель періодично турбує кожного з нас. Це дуже поширений симптом, виникнення якого найчастіше пов’язане із застудними захворюваннями. Багато хто чув, що бувають різні типи кашлю — сухий і вологий. Але при цьому далеко не всі знають про те, чим вони відрізняються. Спробуємо розібратися, чому може з’явитися сухий кашель у дорослого, а також розберемо детально його симптоми й методи лікування.

Симптоми сухого кашлю в дорослих

Сам по собі кашель є захисним рефлексом, основна функція якого — відновлення прохідності дихальних шляхів. За допомогою сильного й гучного поштовху повітря організм намагається усунути ті чинники, які подразнюють нервові волокна респіраторного тракту, у їхній ролі можуть виступати різні забруднювальні частинки, алергени, патогенні збудники, слиз (1).

Симптоми сухого кашлю з’являються зазвичай на тлі інших проявів нездужання. Якщо причиною їх виникнення стала застуда, то хворого може турбувати біль у горлі, нежить, підвищення температури, загальне погіршення самопочуття (слабкість, млявість, розбитість). Сам по собі сухий кашель проявляється нападами частих кашльових поштовхів, які не супроводжуються виділенням слизу (мокротиння). Такий кашель також можна описати як гавкаючий, нападоподібний, виснажливий. Він призводить до сильного подразнення слизових оболонок гортані, тому може спровокувати виникнення блювотного рефлексу.

Симптоми сухого кашлю в дорослих часто виникають у нічний час, що стає причиною безсоння. Таке нездужання провокує виникнення головного болю, призводить до погіршення і навіть зникнення апетиту. Виснажливий сухий кашель у дорослого негативно позначається на працездатності, ускладнює концентрацію уваги, викликає слабкість і занепад сил незалежно від причин його виникнення.

Діагностикою та лікуванням такого стану займається сімейний лікар. Якщо спостерігається сухий кашель довгий час у дорослого, без консультації з лікарем не обійтися. Спеціаліст проведе огляд пацієнта, збере анамнез і, за необхідності, призначить додаткові дослідження, щоб точно визначити причину нездужання і підібрати максимально ефективні методи його терапії.

Чому виникає сухий кашель у дорослих?

Питання, чому з’являється сухий кашель, є досить непростим, адже спровокувати кашльовий рефлекс можуть різні чинники. Вони можуть бути пов’язаними з роботою дихальної системи або з функціями зовсім інших органів і систем. Отже, якщо виникає виснажливий сухий кашель, причини можуть включати:

 • ГРВІ та захворювання верхніх дихальних шляхів;
 • серцеву недостатність;
 • потрапляння стороннього тіла в дихальні шляхи;
 • бронхіальну астму на стадії загострення;
 • нещодавно перенесені діагностичні процедури, наприклад фібробронхоскопію або ларингоскопію.

Усі перелічені чинники призводять до гострого кашлю — він виникає різко і триває відносно недовго, через деякий час зникає або стає вологим.

Якщо виникає довгий сухий кашель, причини можуть бути такими:

 • залишкові явища після ГРВІ, бронхіту, пневмонії та ін., у цьому разі сухий кашель виникає під час впливу будь-яких подразників (пилу, холодного повітря, фізичного навантаження), і його поява пов’язана з надчутливістю дихальної системи;
 • кашлюк — це інфекційне захворювання, яке призводить до важких нападів безперервного надривного сухого кашлю, які ніяк не вдається пом’якшити або придушити;
 • плеврит — такий стан може бути ускладненням захворювань дихальної системи або наслідком аутоімунних захворювань, раку, хвороб травного тракту, перенесених травм тощо.

Також окремо варто сказати про хронічний сухий кашель. Такий симптом триває досить недовго, на відміну від затяжного, але виникає з певною регулярністю. Він може провокуватися найрізноманітнішими захворюваннями дихальної, травної, серцево-судинної та нервової системи. Визначити причини тривалого нездужання може тільки досвідчений лікар після скрупульозної діагностики.

Бронхипрет® при лікуванні сухого кашлю

Отже, ми розібралися чому з’являється сухий кашель. Варто визнати, що найчастіше його причиною все ж стають різні ГРВІ. Проте навіть у разі розвитку звичайної застуди, консультація сімейного лікаря не буде зайвою. Зазвичай, якщо виник сухий кашель у дорослих, лікування спрямоване на пом’якшення нападів кашлю, а також на придушення запалення і переведення кашлю у вологий — продуктивний. Зазвичай за грамотного підходу такого ефекту вдається досягти за 2–5 днів, після чого з дихальних шляхів успішно виводиться мокротиння, запалення стихає і організм потроху відновлюється (2). Спробуємо розібратися, як лікувати сухий кашель покроково:

 • при загальному нездужанні, підвищеній температурі та головному болю використовуються жарознижувальні препарати;
 • у разі виникнення безперервного кашлю до блювоти лікар може виписати рецептурні ліки для придушення кашльового рефлексу. Однак, такі препарати може призначити тільки лікар і тільки в разі, якщо кашель пов’язаний із формуванням патологічного кашльового рефлексу;
 • щоб якнайшвидше придушити запалення і перевести сухий кашель у вологий, можна використати Бронхипрет® — препарат на рослинній основі від Біонорики СЕ;
 • щоби прискорити процес лікування і допомогти організму варто відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися здорової дієти й пити побільше рідини.

Бронхипрет® — це сучасні натуральні ліки на основі лікарських рослин від відомої німецької компанії Біонорика РЄ, що відповідають міжнародним стандартам якості та надійно допомагають позбутися кашлю. Цей препарат випускається в кількох лікарських формах, і дорослим найкраще підходить розчин і таблетки. Хоча й сироп також може призначатися. Вони зручні в застосуванні й дають змогу досягти помітного терапевтичного результату за короткий період часу.

Бронхипрет® створений на основі кількох рослинних екстрактів. Таблетки містять екстракт трави чебрецю та екстракт коренів первоцвіту. А розчин містить екстракти трави чебрецю і листя плюща. Також компанія пропонує сироп Бронхипрет®, найчастіше його використовують для лікування кашлю в дітей, але його можна приймати й дорослим. Він містить екстракт трави чебрецю та листя плюща.

Ефективність рослинних компонентів, які входять до складу Бронхипрет®, під час лікування сухого кашлю доведена численними науковими дослідженнями: вони допомагають розрідити в’язкий секрет і вивести його з організму; придушити запалення, знищити патогенні мікроорганізми, пом’якшити кашель і скоротити кількість кашльових нападів, а також перевести сухий кашель у вологий (3).

Усі форми препарату Бронхипрет® для дорослих прості в дозуванні та прийомі:

 • таблетки потрібно приймати по 1 шт. 3 рази на день;
 • розчин потрібно приймати по 2,6 мл 3 рази на день;
 • сироп варто пити по 5,4 мл на день (4).

Ліки варто приймати без прив’язки до часу їжі, запиваючи невеликою кількістю води. Тривалість терапії в середньому становить один тиждень, але за необхідності цей період може бути збільшений відповідно до рекомендацій лікаря.

Бронхипрет® від сухого кашлю добре переноситься і рідко викликає небажані побічні ефекти. Лише зрідка він може спровокувати виникнення порушень із боку травного тракту та алергічних реакцій. Також усі форми препарату мають мінімум протипоказань.

Варто враховувати, що таблетки Бронхипрет® протипоказані дітям до 12 років, розчин — дітям до 6 років, а сироп — дітям до 2 років.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я