Вологий кашель у дорослих: як визначити причину і вибрати правильне лікування

Кашель — досить поширений симптом, який може значно погіршувати якість життя. Він заважає спокійному нічному відпочинку, позначається на працездатності та нормальному самопочутті. Вологий кашель у дорослого — симптом, який не можна залишати поза увагою, оскільки його виникнення може бути пов’язане з різними порушеннями здоров’я. Спробуємо розібратися в причинах його виникнення, а також у методах терапії трохи детальніше.

Симптоми вологого кашлю в дорослих

Будь-який кашель являє собою рефлекторний поштовхоподібний видих із високою швидкістю і звуковим супроводом, спрямований на очищення дихальних шляхів (1). Але що таке мокрий кашель? Основна особливість такого симптому полягає в тому, що він супроводжується виділенням слизу — мокротиння або вологими хрипами в грудях.

У трахеї та бронхах нашої дихальної системи постійно виробляється певна кількість слизу — його основна функція полягає у зволоженні трахеобронхіального дерева, а також в очищенні повітря, що вдихається, від частинок пилу, патогенних мікроорганізмів і бруду. У разі впливу на дихальну систему різних подразнювальних чинників (зокрема запалення, спричиненого хворобою) вироблення слизу збільшується. Мокрий кашель — це рефлекс, який покликаний очистити дихальні шляхи від цього слизу, що скупчився, шляхом відхаркування. Можливі симптоми, які можуть спостерігатися при його виникненні:

 • хрипи в легенях;
 • хворобливі відчуття в ділянці грудної клітки;
 • посилення кашлю в нічний час;
 • підвищення температури (якщо кашель має інфекційний характер);
 • задишка;
 • симптоми інтоксикації (у разі підвищення температури), зокрема слабкість, втома, головний біль тощо.

Кашель із мокротинням, що не минає, може виникати в тому разі, якщо мокротиння є занадто в’язким і не виводиться під час кашлю. Також поява такої симптоматики може пояснюватися неінфекційною природою захворювання (2). Зокрема, тривалий кашель часто турбує курців, також він може виникати в людей певних професій, які регулярно стикаються з впливом подразнювальних чинників (пилу, сміття тощо).

Причини виникнення вологого кашлю в дорослих

Розібравшись, що таке мокрий кашель, треба обговорити можливі причини його появи. Адже такий симптом може провокуватися найрізноманітнішими чинниками. Найчастіше вологий кашель виникає на тлі різних респіраторних інфекційних захворювань — звичайної застуди. Однак іноді його виникнення пояснюється поширенням інфекції на нижні дихальні шляхи, у цьому разі лікарі можуть говорити про розвиток трахеїту, бронхіту або навіть пневмонії (запалення легенів). Щоб підтвердити або спростувати розвиток таких хвороб, лікарі проводять комплексне обстеження. Діагностика може включати:

 • огляд пацієнта, який супроводжується прослуховуванням;
 • збір анамнезу — опитування пацієнта про те, як починалася хвороба, коли з’явився мокрий кашель, а також про особливості здоров’я загалом;
 • загальний аналіз крові — він показує наявність запального процесу, а також дає змогу судити про особливості здоров’я на поточному життєвому етапі;
 • загальний аналіз сечі — допомагає виключити проблеми із сечостатевою системою, а також є додатковим методом діагностики запального процесу;
 • аналіз мокротиння — дає змогу виявити збудників хвороби;
 • рентген легень — дає можливість виключити запалення легень, демонструє локалізацію запального процесу;
 • бронхоскопію — дає змогу розглянути трахею і бронхи, виключити наявність пухлин і сторонніх тіл.

Також, якщо виник мокрий кашель, причини його появи можуть включати й чинники, не пов’язані із застудою. Така симптоматика спостерігається за низки серйозніших захворювань, починаючи від кашлю курця і закінчуючи туберкульозом або навіть пухлинними захворюваннями. Перераховані методи діагностики можуть допомогти у виявленні таких станів.

Таким чином, якщо кашель відхаркується протягом тривалого часу й не минає, краще звернутися до лікаря для огляду та діагностики. Фахівець зможе визначити точну причину такого нездужання і підкаже оптимальні методи лікування.

Бронхипрет® під час лікування вологого кашлю в дорослих

Як лікувати вологий кашель у дорослих визначає лікар. Досвідчений лікар оцінить симптоми хвороби та визначить причини їхнього виникнення, а потім підкаже максимально ефективні методи терапії в домашніх умовах. У тому разі, якщо такий симптом є наслідком застуди (ГРЗ або ГРВІ), терапія може містити:

 • прийом симптоматичних ліків, наприклад, для зниження температури або усунення головного болю;
 • зміну звичного ритму життя — дотримання напівпостільного режиму в разі поганого самопочуття, збільшення питного режиму, здорове збалансоване харчування і відмову від шкідливих звичок;
 • прийом ліків, які полегшують кашель і сприяють його якнайшвидшому усуненню, наприклад, препарату Бронхипрет.

Якщо розвинувся вологий кашель у дорослих, лікування препаратом Бронхипрет® дає комплексний ефект. Такий засіб створено німецьким брендом Біонорика СЕ, і він містить рослинні компоненти, які сприяють:

 • розрідженню в’язкого бронхіального слизу та активації його виділення з організму;
 • усуненню спазму гладких м’язів респіраторної системи для ефективного очищення від мокротиння;
 • пом’якшення кашлю для полегшення загального самопочуття;
 • пригніченню запального процесу для якнайшвидшого одужання (3);
 • пригніченню патогенних мікроорганізмів-збудників респіраторних захворювань.

Бронхипрет® випускається в декількох лікарських формах. Для лікування вологого кашлю саме в дорослих найкраще підходить розчин або таблетки. Обидві форми препарату зручні та прості у використанні, економічні та дають швидкий терапевтичний результат. Схема прийому дуже проста:

 • розчин потрібно приймати по 2,6 мл 3 р. на день;
 • таблетки приймають по 1 шт. 3 р. на день (4).
 • За бажання дорослі можуть використовувати й сироп Бронхипрет®. Його потрібно приймати по 5,4 мл 3 р. на день.

Прийом препарату здійснюється без прив’язки до часу прийому їжі. Бронхипрет® розчин і таблетки варто запивати невеликою кількістю води.

Щоб лікування вологого кашлю в дорослих було ще ефективнішим, варто дотримуватися посиленого питного режиму — пити приблизно 1,5 л води на день. Це допоможе розрідженню мокротиння і, відповідно, його прискореній евакуації.

Якщо виник вологий кашель, лікування Бронхипретом® триває, як правило, близько тижня. Однак за необхідності термін лікування може бути подовжений відповідно до рекомендацій лікаря. І у випадку з Бронхипретом® змінювати препарат нема потреби, оскільки він довів свою безпеку.

Як правило, Бронхипрет® відмінно переноситься пацієнтами. Вагома перевага такого натурального рослинного засобу полягає в мінімальній кількості можливих побічних ефектів — лише зрідка препарат може провокувати виникнення порушень із боку травного тракту, а також алергічні реакції.

Також препарат має мінімум протипоказань до застосування. Його не можна використовувати лише в разі непереносимості компонентів, а також під час вагітності та грудного вигодовування.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я