Нічний кашель у дорослих, як зупинити напад

Кашель є дуже поширеним симптомом, природною реакцією організму на вплив подразників, у ролі яких можуть виступати найрізноманітніші чинники, починаючи від пилу й закінчуючи тяжкими хворобами, що потребують тривалого й непростого лікування. Однією із частих скарг дорослих пацієнтів стає нічний кашель. Цей симптом спричиняє чимало дискомфорту, адже суттєво порушує якість нічного відпочинку та погіршує якість життя, завдаючи людині чимало незручностей. Однак чому він виникає? І якими симптомами може супроводжуватися? Спробуємо розібратися в цьому питанні більш детально, а також розповімо, які методи допоможуть впоратися з нічним кашлем.

Симптоми нічного кашлю в дорослих

Таке нездужання, як нічний кашель у дорослого, може протікати по-різному й супроводжуватися різними порушеннями самопочуття (1). Власне кашель може бути:

 • сухим. Такий кашель також називають непродуктивним. Він не супроводжується виділенням мокротиння з дихальних шляхів, має болісний, надривний, лаючий, часто виснажливий характер. За деяких хвороб дихальної системи сухий кашель ночами в дорослого може протікати нападоподібно, водночас черговий його напад може бути настільки сильним, що призводить до блювоти.
 • вологим. Такий кашель супроводжується виділенням слизових виділень під час кашльового нападу. Це мокротиння, яке в нормі виробляється клітинами дихальної системи, але на тлі повного здоров’я благополучно проковтується, непомітно для людини. У разі запального процесу синтез мокротиння зростає.

Крім того, сам кашель можуть супроводжувати різні симптоми, зокрема:

 • прояви застуди, ГРЗ або ГРВІ, зокрема підвищення температури, слабкість, розбитість, втома;
 • порушення дихання — важливо зазначити, що задушливий кашель вночі в дорослого вимагає обов’язкового звернення за медичною допомогою;
 • неприємний присмак у роті та печіння в грудях у разі потрапляння в стравохід вмісту шлунку.

Симптоми, які турбують людину з нічним кашлем, важливо розповісти лікарю. Вони допоможуть поставити правильний діагноз.

Чому виникає нічний кашель у дорослих?

Нічний кашель може бути наслідком різних проблем зі здоров’ям. Найчастіше його провокує звичайна застуда, яка в дорослих нерідко протікає з неявною симптоматикою — без високої температури та вираженого нездужання, що супроводжуєтьс лише незначним кашлем, дискомфортом у носоглотці та кашльовими нападами ночами. Також кашель ночами може провокуватися:

 • сухим повітрям у кімнаті, яке сушить і подразнює слизову оболонку, сильною запиленістю приміщення, спертим несвіжим повітрям;
 • синдромом апное — затримкою дихання, наприклад, на тлі хропіння, у цьому разі кашель нерідко з’являється під час потрапляння слини в дихальні шляхи, що призводить до рефлекторного відкашлювання;
 • нікотиновою залежністю — під час куріння в дихальній системі виникають різні зміни, які призводять до запалення дихальних шляхів і виділення мокротиння, що ночами може спровокувати виникнення кашльового рефлексу;
 • захворюваннями носа, зокрема звичайним ринітом і різними видами синуситів, у такій ситуації кашель може спровокувати слиз, який стікає задньою поверхнею носоглотки й подразнює кашльові рецептори;
 • гастроезофагеальною рефлюксною хворобою — це захворювання шлунково-кишкового тракту, яке супроводжується закиданням вмісту шлунку в стравохід, що подразнює рецептори та спричиняє кашель;
 • алергією, наприклад, на продукти життєдіяльності пилового кліща, у цьому разі сильний кашель уночі може доповнюватися нападами задухи.

Отже, якщо виникає кашель вночі в дорослого, причини можуть бути найрізноманітнішими (2). За появи такого симптому варто звернутися за консультацією до сімейного лікаря. Лікар збере анамнез, проведе обстеження і, за необхідності, відправить пацієнта на додаткову діагностику до вужчих спеціалістів, наприклад, до алерголога, гастроентеролога, кардіолога або ЛОРа.

Бронхипрет® в лікуванні нічного кашлю

Якщо з’являється нічний кашель у дорослих, що робити допомагає визначити лікар з урахуванням причин виникнення цього симптому. Оскільки найпоширенішими причинами розвитку такого нездужання стають різні захворювання дихальної системи, лікування, як правило, включає:

 • прийом симптоматичних ліків для поліпшення загального самопочуття (у разі підвищення температури, розбитості тощо);
 • у разі набряку дихальних шляхів лікар може призначити прийом антигістамінних ліків для зниження набряку слизових оболонок;
 • проведення регулярного вологого прибирання (2 р. на день), провітрювання, зволоження повітря — важливо підтримувати вологість на рівні 50–55 %, а температуру на рівні 18–22 °С;
 • підвищений питний режим;
 • дотримання дієти з обмеженням продуктів, здатних подразнювати горло;
 • прийом ліків, які покращують функції дихальної системи, допомагають усунути кашель уночі та запобігти його повторній появі, наприклад, препарату Бронхипрет®.

Бронхипрет® — це натуральні рослинні ліки від відомої німецької компанії Біонорика СЕ, які створені для лікування захворювань дихальної системи, що супроводжуються кашлем. В основі цього препарату — тільки натуральні компоненти, зокрема екстракти трави чебрецю, листя плюща й коріння первоцвіту. Вони чинять комплексний вплив на дихальну систему:

 • борються з вірусами й бактеріями — причиною хвороби;
 • пригнічують запальний процес;
 • пригнічують напади безперервного й болісного кашлю;
 • переводять виснажливий сухий кашель у вологий, продуктивний;
 • сприяють ефективному виведенню мокротиння з дихальних шляхів (3).

Бронхипрет® випускається в декількох лікарських формах, зокрема у вигляді солодкого сиропу, більш концентрованого розчину й компактних таблеток. Кожен може обрати той варіант, який буде зручним саме для нього. Незалежно від форми препарату прийом здійснюється 3 р. на день:

 • таблетки необхідно приймати по 1 штуці за раз;
 • розчин дорослим слід пити по 2,6 мл/раз;
 • сироп слід приймати по 5,4 мл/раз (4).

Більш рекомендованою формою для дорослих є Бронхипрет® таблетки та Бронхипрет® Розчин. Оскільки таблетки — компактні, їх легко взяти із собою і випити в потрібний час, не пропустивши прийом. А розчин — для любителів рідких форм, приємний на смак. При цьому дуже економічний. Адже за рахунок концентрації його не потрібно пити у великій кількості. Таким чином навіть маленького флакона 50 мл вистачає на курс лікування для дорослого.

Розчин і сироп рекомендується струшувати перед прийомом. Усі форми препарату можна запивати водою, і під час лікування засобом Бронхипрет® варто дотримуватися посиленого питного режиму.

Час прийому препарату ніяк не залежить від часу прийому їжі. Однак краще використовувати засоби приблизно з рівним часовим інтервалом.

Якщо розвинувся нічний кашель у дорослого, лікування Бронхіпретом® у домашніх умовах може тривати протягом одного тижня. Препарат не схильний викликати якісь ускладнення і при більш тривалому прийомі, однак якщо кашель не припиняється через 7 днів, варто проконсультуватися з лікарем.

Бронхипрет® зазвичай добре переноситься. Ліки не схильні викликати важкі побічні ефекти, лише зрідка їх прийом призводить до виникнення порушень з боку травного тракту й реакцій гіперчутливості. Засіб також має мінімум протипоказань до прийому, зокрема не може використовуватися під час вагітності, годування дитини грудьми та алергії на будь-які компоненти препарату.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я