header banner articles

Причини нічного кашлю: про які захворювання можуть свідчити напади

Нічний кашель — це специфічний симптом, який проявляється або посилюється переважно під час нічного відпочинку або сну. Він може призводити до постійного пробудження людини та порушення її сну. Нічний кашель може бути сухим або вологим, тривалим або нападоподібним. У цій статті розглянемо, які причини нічного кашлю, його види, а також що саме провокує нічний кашель.

Нічний кашель: причини виникнення

Чому виникає нічний кашель у дорослого, причини можуть бути найрізноманітніші. Основна з них — подразнення дихальних шляхів, яке може бути спричинене:

 • алергіями. Нічний кашель може бути пов’язаний із реакцією на різні алергени, як-от пил, пилок, пух і домашні улюбленці. У положенні лежачи слиз, спричинений алергією, стікає по задній стінці горла, спричиняючи подразнення і кашель;
 • астмою. Ще однією причиною, чому кашель мучить вночі, може бути астма. Вночі може змінюватися рівень вологості й температура повітря в спальні, що спричиняє спазми бронхів і посилюватиме симптоми;
 • респіраторними інфекціями. Застудні захворювання часто викликають кашель нічний, причини цього — подразнення слизової. До респіраторних захворювань відносять грип, бронхіт, ГРЗ. Ці інфекції подразнюють дихальні шляхи, спричиняючи кашель, який може посилюватися в положенні лежачи. Кашель до блювоти — один із симптомів кашлюку, який загалом мало чим відрізняється від інших застудних захворювань, але має тривалий перебіг. Також нічний кашель може бути пов’язаний із хронічним обструктивним бронхітом, бронхоектатичною хворобою або бронхіальною аденомою;
 • кислотним рефлюксом. Подразнення слизової може спричиняти й кислотний рефлюкс зі шлунка в стравохід. Цей стан відчувається, як подразнення в задній частині горла, печіння, що також призводить до нападів кашлю. Дуже часто закид кислоти відбувається саме в лежачому положенні. Наприклад, після рясної вечері, вживання газованих напоїв, спиртного. Кашель при цьому сухий, поверхневий.

Також буває, що починається сухий нічний кашель, причини якого виявити не вдається. Іноді він пов’язаний безпосередньо із сухістю повітря в приміщенні або з тим, що в ньому присутні певні подразники (пил, пилок). Що робити, якщо сильний кашель вночі? Насамперед постаратися зняти неприємний симптом. За можливості постарайтеся змінити відкрити вікно, провітрити приміщення або увімкнути зволожувач. Якщо напади повторюються, варто звернутися до лікаря за діагностикою стану.

Види нічного кашлю

Напади кашлю під час сну можуть бути різними, відрізнятися за характером і причинами. Можна виділити два основні типи: вологий і сухий кашель.

 1. Сухий кашель характеризується відсутністю виділення слизу з дихальних шляхів. Він може бути хрипким і подразнювати горло. Сухий нічний кашель може бути пов’язаний із різними причинами, включно з алергією, кислотним рефлюксом, астмою, подразненням дихальних шляхів. Також сухий кашель спостерігається під час приймання деяких ліків.

 2. Вологий кашель пов’язаний з утворенням і виділенням слизу з дихальних шляхів, які очищаються. Він може супроводжуватися звуками скупчення слизу або хрипами, свистячим диханням. Нічний вологий кашель зазвичай виникає за наявності застою слизу або інфекції дихальних шляхів. Також на нього можуть скаржитися завзяті курці.

Напади кашлю уві сні можуть бути пов’язані з положенням тіла: він посилюється, коли людина лежить на спині або лягає на певний бік. Це може бути пов’язано зі змінами в проходженні слизу або здавленням дихальних шляхів.

Повторюваний болісний кашель вночі в дорослого сам по собі є приводом для звернення до лікаря. А якщо він супроводжується будь-якими додатковими симптомами, то потрібно невідкладно записатися на обстеження.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Захворювання, за яких може з’являтися нічний кашель

Нічні напади кашлю не завжди пов’язані безпосередньо із захворюваннями дихальної системи. Хоча найчастіше спостерігається нічний кашель під час ГРВІ. Він є одним із головних симптомів інфекції, поряд із нежитем і підвищенням температури тіла. Нежить сам по собі може викликати кашель, коли слиз із носа стікає по задній стінці горла, спричиняючи подразнення, особливо в положенні лежачи.

Може спостерігатися дуже сильний кашель уночі під час грипу. Він часто починається сухим, без мокротиння і відхаркування. Викликає подразнення і біль у горлі, яке може бути почервонілим і чутливим. За грипу нічний нападоподібний кашель спостерігається кілька днів, іноді навіть тижнів і після закінчення інших супутніх симптомів. Кашель може бути одним із симптомів грипу, якщо його супроводжує висока температура тіла, ломота та больові відчуття в суглобах і м’язах.

Грип, ГРЗ та інші захворювання часто викликають кашель уночі. За застуди цей симптом обов’язково супроводжується підвищенням температури. На ранніх стадіях інфекційного захворювання кашель часто буває сухим, тобто без відхаркування мокротиння або слизу. У міру прогресування інфекції та розвитку запалення, кашель може супроводжуватися відхаркуванням мокротиння. Коли мокротиння відходить легко — це продуктивний кашель, він допомагає очищати дихальні шляхи від секретів і мікроорганізмів.

Є також інші хвороби, симптомом яких є нічний кашель:

 • серцева недостатність;
 • гастроезофагеальний рефлюкс;
 • алергія;
 • астма;
 • туберкульоз;
 • пухлини.

У разі повторюваного кашлю без виражених симптомів застудних захворювань потрібно звернутися до лікаря.

Лікування нічного кашлю

Розібратися, що допомагає від нічного кашлю, досить просто. Кашель — захисний механізм, який допомагає організму очищати дихальні шляхи від слизу, мокротиння і подразників. Усунувши подразники, найчастіше можна швидко позбутися і симптому. Якщо мучить кашель уночі, а лікування ще не призначено, можна спробувати полегшити стан такими методами:

 • підтримувати вологість у приміщенні до 30–50 %. Для цієї мети можна використовувати зволожувач або просто поставити відкриту ємність із водою поруч із радіатором, обігрівачем, розвісити по кімнаті мокрі рушники;
 • пити багато води, теплий трав’яний чай. Від кашлю допомагає чай із медом, а також імбир, ромашка, за умови, що в людини немає алергії на ці компоненти;
 • спати в напівсидячому положенні. Ця порада може бути актуальною в разі рефлюксу та кашлю через ГРВІ, грип, застуду.

Лікарі краще за всіх знають, як зупинити нічний кашель у дорослого. Для лікування часто прописують рослинний німецький препарат від кашлю — Бронхипрет® від Біонорика СЕ. Він випускається у формі сиропу для дітей і дорослих, а також таблеток і розчину. Сироп можна приймати дітям від 2-х років, розчин із 6-ти, а таблетки підходять для дітей від 12 років. Завдяки натуральним активним компонентам Бронхипрет® можна приймати тривалий час. Курс лікування становить від 7 днів, але полегшення стану настає вже на 3–4 день після початку прийому.

У складі таблеток Бронхипрет® чебрець і первоцвіт (примула), які традиційно використовуються для лікування застудних захворювань. У сиропі та екстракті Бронхипрет® основні діючі компоненти — трава чебрецю і листя плюща, які зменшують напади кашлю. Компоненти препаратів мають протизапальну дію, розріджують слиз і сприяють його виведенню з організму. Вони мають мінімальну кількість протипоказань, тому підходять для лікування практично всіх інфекційних захворювань і для полегшення стану за багатьох захворювань.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1 Захворювання дихальної системи. Вибрані питання діагностики та лікування для сімейного лікаря // Навчально-методичний посібник. — К., 2015. — 225 с.
2 Перцева Т.А., Лихолат Е.А., Гуржий Е.В. Бронхипрет® в корекції мукоциліарного кліренсу у хворих на хронічну обструктивну хворобу легенів // Медична газета «Здоров’я України XXI століття». 2008; 21:56–57.
3 Seibel J. et al. Bronchipret® syrup containing thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis. Phytomedicine. 2015
4 Захворювання органів дихання в сімейній медицині / І. Боровик. — Медицина, 2019. — 319 с.
5 Маркова Т.П., Чувіров Г.Н. Лікування і профілактика респіраторних інфекцій. / / «РМЗ» 2005, Т.13, № 27, с. 1869–1874.
6 Крюков А.І., Туровський А.Б. Симптоматична терапія під час гострих респіраторних захворюваннях. Довідник поліклінічного лікаря 2005; № 4 (Т.4).
7 Бронхипрет. Інструкція із застосування

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я