Кашель та бронхіт. Що важливо знати?

Симптоми гострого бронхіту

Напад кашлю, липка мокрота, біль у грудях, втома, іноді лихоманка. Це симптоми, які супроводжують бронхіт, запалення слизової оболонки дихальних шляхів. Залежно від причини та тривалості лікарі розрізняють гострий та хронічний бронхіт

Фази гострого бронхіту

Гострий бронхіт викликається патогенами, як правило, вірусами, і його можна приблизно розділити на три фази:

     1 фазасухий кашель (тривалість: 2-3 дні)
Запалення в дихальних шляхах подразнює кашльові рецептори бронхів, гортані та нижньої частини горла і призводить до неприємного, сухого кашлю. Часто це пов’язано з болем за грудною кісткою і частіше виникає вночі та вранці після пробудження. Кашель під час цієї фази не приносить полегшення, навпаки: частий кашель, за відчуттями ніби погіршує ситуацію.

     2 фазапродуктивний кашель (тривалість: до 2 тижнів)
Відбувається посилене вироблення густого слизу в бронхах, який важко відділяється. Це в свою чергу стимулює рецептори кашлю. При кашлі виділяється жовта або зелена мокрота. На цій фазі після кашлю у випадку виділення мокротиння може відчуватися полегшення.

     3 фаза — сухий кашель (тривалість: до 8 тижнів)
Надмірне утворення жорстких бронхіальних виділень зменшується, кашель стає все більш сухим, і гостре почуття хвороби вщухає. Однак рецептори кашлю все ще особливо чутливі на цій фазі. 

фази

Супутні симптоми гострого бронхіту включають:

•    Симптоми застуди (наприклад, нежить, біль у горлі)
•    Головний біль, болі в тілі
•    Лихоманка
•    Гнійне (жовто-зеленувате) відхаркування

Не дивлячись на те, що основна фаза триває в середньому два тижні, напади кашлю часто тривають до восьми тижнів. Чому так — невідомо, однак з впевненістю можна сказати, що:

•    Запалення бронхів не вщухло повністю і все ще викликає напади кашлю.
•    Травми тканин і слизових оболонок, спричинені інфекцією та самим кашлем, ще не повністю відновлені.
•    Бронхіальна система та рецептори кашлю надмірно чутливі через постійну стимуляцію.

Тож не хвилюйтеся, якщо симптоми тривають трохи довше. Хороша новина: лише приблизно в 5% випадків кашель є ознакою серйозних захворювань!

Якщо при кашлі ви відчуваєте біль у грудях, животі, задуху, - одразу звертайтеся до лікаря, щоб виключити серйозні захворювання як пневмонія, плеврит та ін.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Гострий бронхіт зазвичай проходить сам по собі, не залишаючи серйозних наслідків або ускладнень. Це виглядає дещо інакше у людей похилого віку,  курців , людей з хронічними захворюваннями  серця або легенів. У таких людей гострий бронхіт може погіршити дихальну функцію та спричинити гостре погіршення вже наявних симптомів. У пацієнтів із хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ) або бронхіальною астмою це називається загостренням.

У дітей дошкільного віку і особливо у немовлят, якщо спостерігається сильний кашель, існує ризик запалення і змикання бронхіол, дрібних гілок бронхіального дерева. Це запобігає газообміну в уражених альвеолах. Крім того, існує ризик утворення рубців після загоєння. Він продовжує впливати на дихання і є фактором ризику розвитку ХОЗЛ пізніше.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я