hero banner children

Кашель в дитини без температури

Кашель — вважається однією з найчастіших причин візиту батьків із дитиною до педіатра. Як правило, симптом вказує на те, що в організмі протікає запальний процес, що виражається не тільки кашлем, а й температурою. Однак бувають випадки, коли тривалий кашель не супроводжується підвищенням температури.

Навіть якщо кашльовий рефлекс — це єдиний симптом нездужання, він усе одно потребує лікування. Варто розібратися в питанні — від чого може бути кашель у дитини? Також важливо дізнатися, як із ним боротися.

Причини кашлю в дитини без температури

Організм має цілу низку систем, які забезпечують його здоров’я і життєдіяльність. Кашель у дітей, як і в дорослих — це своєрідний захисний механізм. Він спрацьовує у випадках, коли в дихальні шляхи потрапляє чужорідне тіло — пил, алергени, інфекції (бактеріальні, вірусні тощо). Саме на них реагують рецептори слизової, що спричиняють скорочення м’язів — і людина кашляє.

У дитини сильний кашель без температури виникає через такі причини:

 • В організмі відбувається прихований запальний процес.
 • Початок хвороби: ранній етап розвитку інфекцій (грипу, тонзиліту, бронхіту, ларингіту тощо). У такому разі температура з’явиться через деякий час.
 • Алергічна реакція. Її можуть спричинити різні чинники: шерсть, звичайний пил, пересушене повітря в приміщенні, цвіль, пилок різноманітних рослин.
 • Подразнення слизової через хімічний або механічний вплив. У більшості випадків виникає, коли на оболонки верхніх дихальних шляхів потрапляє дим, аерозоль, пил, частинки фарби та багато інших.
 • Стороннє тіло в назальних каналах. За статистикою ЛОР-педіатрії, це найчастіша причина покашлювання в дитини.
 • Процес розвитку низки патологій (емфізема, серцева недостатність, туберкульоз, печія).
 • Порушення функції слизової та кровопостачання носоглотки.
 • Надлишковий ефект респіраторних захворювань.

Тривалий кашель у дітей без температури виникає, зокрема, через прийом деяких лікарських засобів, які мають такий побічний ефект.

Різновиди кашлю в дітей

Перш ніж почати терапію, необхідно визначити причину, яка спровокувала таку реакцію. Для цього необхідно негайно звернутися до фахівця — лікаря-педіатра, терапевта або ЛОРа. Він огляне дитину, призначить необхідні аналізи та діагностичні процедури.

На прийомі лікар обов’язково уточнить, як саме проявляється симптом. Важливо звернути увагу на те, наскільки частий кашель у дитини без температури: якщо це рідкісне покашлювання, найімовірніше, малюк страждає від сухого повітря в кімнаті або недостатньої кількості питної води. Однак інші види кашлю в дітей більш небезпечні й потребують професійної діагностики.

До них належать:

 • Грудний кашель у дитини без температури. У цьому разі він іде ніби з грудей, часто буває глухим, нападоподібним. Це вказує на надмірне скупчення слизу в бронхах.
 • Кашель з мокротою без температури в дитини. Як правило він з’являється на пізніх стадіях розвитку хвороби (наприклад, бронхіту) після сухого кашльового рефлексу. На цьому етапі починається процес розрідження і виведення мокротиння.
 • Хрипкий кашель у дитини без температури. Відбувається під час сильного набряку слизової дихальних шляхів. Крім того, спостерігається утворення великої кількості мокротиння. Під час надання своєчасної терапії — швидко перетікає в мокрий кашель. Це вказує на перебіг інфекційного захворювання, застуди або інших патологій.
 • Гавкаючий, свистячий кашель у дитини без температури. Найчастіше вказує на наявність чужорідного тіла в назальних ходах, або на спазм бронхіол (дрібних гілок бронхів).
 • У дитини сухий кашель без температури вказує на алергічну реакцію або ж на розвиток інфекційного процесу. У другому випадку він із часом переходить у вологий кашель. У поєднанні із задишкою сухий вид також може бути симптомом бронхіальної астми.

Визначити точну причину виникнення будь-якого виду кашлю може тільки фахівець. Якщо симптом не минає впродовж семи днів, необхідно обов’язково показати дитину до лікаря. Це допоможе запобігти погіршенню стану та розвитку ускладнень.

Безпечне лікування кашлю в дитини

Сучасна фармакологія пропонує великий вибір дитячих ліків проти кашлю. Традиційна форма випуску медикаментів від кашлю дітям — сироп. Це пояснюється кількома чинниками:

 • завдяки рідкій формі препарат швидше засвоюється організмом і чинить необхідну лікувальну дію;
 • малюки не люблять лікування, включно з ліками проти кашлю, а сироп створюють приємним на смак, що спрощує прийом препарату;
 • відміряти правильне дозування засобу від кашлю в дітей у домашніх умовах не становить великої проблеми;
 • в лікарські препарати такого виду простіше внести речовини, що надають пом’якшувальну дію на слизові оболонки носа.

Лікарі, як правило, рекомендують вибирати комплексний рослинний сироп від кашлю. Такі фітопрепарати складаються з екстрактів лікарських рослин, легко переносяться дітьми й мають мінімальні побічні ефекти. Натуральний сироп від сухого кашлю можна приймати впродовж тривалого часу, що також є його перевагою. Якщо сироп від кашлю — це фітопрепарат, він не спричинить звикання в малюка.

Як правило, лікар призначає під час кашлю комплексне лікування. До нього входить:

 • прийом антибіотиків — у разі бактеріальної інфекції;
 • противірусних — якщо захворювання має вірусну природу;
 • вітамінів і мінералів — для зміцнення імунітету;
 • полоскання горла — у разі нежитю і набряку слизової;
 • методи фізіотерапії.

Це дає змогу вилікувати кашель будь-якої природи в малюка й нормалізувати його стан.

Основне завдання під час сухого кашлю інфекційної природи — це перевести його в продуктивний. Для цього лікар призначає засоби, що стимулюють вироблення мокротиння. Сироп від вологого кашлю дитині також повинен мати муколітичні властивості. Це необхідно, щоб прискорити виведення секрету, знизити інтенсивність і частоту нападів продуктивного кашлю.

Сироп від кашлю для дітей Бронхипрет®

Лікарський засіб на рослинній основі було розроблено фахівцями німецької компанії Біонорика CE. Він застосовується, як відхаркувальний засіб.

Ефективність препарату під час гострого бронхіту була доведена в численних клінічних дослідженнях і пояснюється правильно підібраним поєднанням екстрактів лікарських рослин. До складу Бронхипрет® входять:

 • Трава чебрецю. Активні речовини, що містяться в рослині, чинять відхаркувальну та протизапальну дію, допомагають вивести мокротиння і слиз з дихальних шляхів. Це дає змогу полегшити процес дихання і знизити ризик збільшення числа хвороботворних мікроорганізмів у слизових оболонках верхніх дихальних шляхів.
 • Листя плюща. Містить флавоноїди, вітамін С і кислоти. Ці речовини чинять відхаркувальну, протизапальну та спазмолітичну дію на організм.

Завдяки концепції фітонірингу фахівцям вдалося домогтися стабільного поєднання біологічно активних речовин лікарських екстрактів у складі препарату Бронхипрет® сироп. Це забезпечує надходження в організм достатньої та незмінної кількості ключових біологічно активних речовин лікарських рослин із кожною дозою препарату і, як наслідок, — стабільний лікувальний вплив засобу на організм.

До переваг Бронхипрет® сироп Bionorica CE проти кашлю також належить:

 • Відсутність цукру в складі — не завдає шкоди зубам малюка.
 • Можливість поєднання з іншими лікарськими засобами та методами терапії.
 • Приймати засіб дозволяється дитині від двох років і старше.
 • Невелика кількість протипоказань. Треба відмовитися від препарату за наявності негативної реакції на речовини, що входять до його складу.

Як зазначено в Бронхипрет® інструкції, сироп можна приймати в такому дозуванні:

 • діти віком від 2 до 5 років — 3 рази на добу по 3,2 мл;
 • діти 6–11 років — 3 рази на добу по 4,3 мл;
 • дорослі та діти віком від 12 років — 3 рази на добу по 5,4 мл.

Для зручності пацієнтів у кожній упаковці лікарського засобу є мірний стакан.

Для малюків молодше шести років рекомендується розводити сироп у невеликій кількості чистої води. У старшому віці ліки можна просто запити водою.

Приймати будь-які лікарські засоби від кашлю треба тільки після консультації з лікарем.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1 Irwin R.S., French C.L., Chang A.B. et al. (2018) Classification of Cough as a Symptom in Adults and Management Algorithms: CHEST Guideline and Expert Panel. Report. Chest, 153(1): 196–209.
2 Smith J.A., Badri H. (2019) Cough: New Pharmacology. J. Allergy Clin. Immunol. Pract., 7(6): 1731–1738.
3 Овчаренко Л.С., Вертегел АО, Самохін ІВ (2012). Кашель при хворобах органів дихання в дітей. Діагностика, лікування. Запоріжжя: Дике поле:116
4 Dolansky G, Rieder M. (2008, Feb). What is the evidence for the safety and efficacy of over the counter cough and cold preparations for children younger than six years of age? Paediatr Child Health. 13(2): 125—127.
5 Shields M.D., Bush A., Everard M.L. et al. BTS guidelines: Recommendations for the assessment and management of cough in children. Thorax. 2008 Apr; 63 Suppl 3:iii1-iii15. Epub 2007 Sep 28

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я