Затяжний кашель на нервовому ґрунті та при стресі

Кашель на нервовому підґрунті — це симптом, який не пов’язаний із подразненням рецепторів, що знаходяться в дихальних шляхах. Цей розлад належить до категорії неврологічних. Психогенний кашель не супроводжується негативними змінами в респіраторній системі. Таке порушення може виникнути в будь-якої людини, особливо на тлі серйозних емоційних потрясінь, перевтоми, сильного хвилювання1. Кашель через стрес не рідкість у сучасних реаліях життя.

Чому виникає затяжний кашель?

Кашель — це складний захисний механізм, який допомагає людині очистити дихальні шляхи від сторонніх об’єктів (мокроти, пилу, частинок їжі)1. Він реалізується завдяки наявності в трахеї, бронхах, гортані специфічних рецепторів, що реагують на подразнення. Отримані сигнали вони направляють у головний мозок, де розміщений кашльовий центр. Саме він провокує характерний для респіраторних захворювань симптом2.

Нерідко люди помічають у себе нервовий кашель, який спричинений неврозом. Цей стан відбувається на тлі розладу діяльності головного мозку в частині, що відповідає за адаптацію людини. Невроз негативним чином позначається як на психологічній та емоційній сфері, так і впливає на функціонування всього організму.

Кашель при нервах характеризується порушенням діяльності ЦНС, зокрема й кашльового центру. Причин розвитку цього стану безліч2:

 • посилені інтелектуальні навантаження;
 • хронічна перевтома;
 • безсоння;
 • тривала психологічна напруга, тривога та переживання;
 • травматичні події в житті — втрата близької людини, психологічне чи фізичне насильство;
 • конфлікти на роботі чи сім’ї;
 • безсилля в складних життєвих ситуаціях;
 • хвилювання перед важливими подіями та інше.

Особливості психіки конкретної людини та її емоційна лабільність призводить до фіксації неприємних відчуттів. Тому хронічний кашель після стресу зберігається довгий час і важко піддається лікуванню.

Кашель на нервовому ґрунті та його симптоми

Нервовий кашель не супроводжується іншими ознаками респіраторних інфекцій. Не спостерігається закладеності носа, підвищеної температури, ломоти у тілі. При прослуховуванні хворого лікар не виявляє жодних негативних змін у легенях. Мокрота виділяється в нормальному обсязі, тому кашель непродуктивний (сухий).

Пацієнти можуть скаржитися на додаткові симптоми3:

 • прискорене дихання;
 • пощипування та печіння в горлі;
 • сухість слизових оболонок;
 • відчуття кома в горлі.

Покашлювання на нервовому ґрунті проявляється у вигляді нападів на тлі стресових ситуацій. Щойно людина постає перед труднощами, усі симптоми загострюються. Згодом це призводить до безсоння, іпохондрії та депресії4.

Характерна ознака неврологічного розладу — кашель ніколи не виникає в момент розслаблення або сну.

Чим лікувати нервовий кашель?

Затяжний кашель, що з’явився на тлі стресу вилікувати важко. Лікарі рекомендують своїм пацієнтам комплексний підхід, що включає прийом медикаментів. Призначаються препарати, які полегшують респіраторні симптоми та знижують негативний вплив зовнішніх факторів на слизову оболонку. Одним із таких ліків є Бронхипрет® від кашлю5.

Якщо симптоми не зникають впродовж тривалого часу, можуть призначатися антидепресанти, транквілізатори. Вони безпосередньо впливають на причини розвитку неврозу та блокують передачу імпульсів у головний мозок.

Як позбутися нервового кашлю, якщо медикаменти не допомогають5:

 • дихальна гімнастика;
 • чіткий розпорядок дня, режим сну та відпочинку;
 • проводити максимальну кількість часу з рідними та близькими;
 • зайнятися якимось заняттям або знайти нове хобі;
 • навчитися розслаблятися з появою перших ознак стресу;
 • налагодити стосунки з оточуючими, завести нових друзів;
 • записатися на масаж, фітнес, що допоможе зняти фізичну напругу.

Під час кашлю, який спровокований стресовими ситуаціями, можна вдатися до психотерапії. Це допоможе розібратися з внутрішніми переживаннями, змінити погляд на світ довкола себе і знайти своє місце в ньому.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Література:

 1.     Curley F., Irwin R., Pratter M. et al. Cough and the common cold // Amer. Rev. Respir. Dis. 1988. Vol. 138. P. 305-11.

 2.     Morice A.H. Chronic cough // Breathe. 2006. V. 3. № 2. P. 164.

 3.     Nervous cough. The root of some coughs can be psychological rather than physical. https://www.avogel.co.uk/health/immune-system/cough/nervous/

 4.     Kemmerich B., Eberhardt R., Stammer H. Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arzneimittelforschung. 2006;56(9):652–660

5.     Перцева Т.А., Лихолат Е.А., Гуржий Е.В. Бронхипрет® в корекції мукоциліарного кліренсу у хворих на хронічну обструктивну хворобу легенів  // Медична газета «Здоров’я України XXI століття». 2008; 21:56–57.

 1.     Seibel J. et al. Bronchipret® syrup containing thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis. Phytomedicine. 2015

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я