Нічний кашель у дитини: основні причини та як зняти нічний напад кашлю

Згідно з даними статистики, дитячий кашель є однією з найпоширеніших причин звернення по медичну допомогу. Й іноді такий симптом з’являється переважно в нічний час. Такий кашель може турбувати малюків найрізноманітнішого віку й найчастіше є наслідком вірусної інфекції. Але є й інші чинники, які можуть спровокувати виникнення такої симптоматики. Спробуємо розібратися, чому виникає нічний кашель у дітей і як із ним впоратися.

Причини нічного кашлю в дітей

Отже, найпоширеніша причина нічного кашлю в дитини — застуда, яку лікарі класифікують як ГРВІ. Такий стан виникає внаслідок інфікування різними типами вірусів, найпоширенішими з яких є аденовіруси. Як правило, застуда проявляється типовими симптомами:

 • підвищенням температури до 37–39°С;
 • нежиттю;
 • симптомами інтоксикації — примхливістю, головним болем, зниженням апетиту;
 • першінням у горлі;
 • сухим кашлем, який може бути досить виснажливим (1).

Нерідко сухий кашель, який виникає в нічний час, стає першим симптомом застуди. Дитина лягає спати здоровою, а потім — прокидається з кашлем, абсолютно хворою. Також трапляється, що решта проявів хвороби виникають уже вранці.

Також буває нічний кашель у дитини без температури. Такий стан може мати інфекційну етіологію — далеко не кожна дитяча застуда супроводжується підвищенням температури й це нормально. Але інфекція, як правило, доповнюється якимись іншими симптомами, наприклад, нежитю або болем у горлі. Але іноді нічний кашель у дитини провокує і неінфекційні чинники:

 • Алергічні реакції. Алергії в дітей можуть бути спровоковані від пилу, пуху, частинок епідермісу домашніх тварин, харчових продуктів. Якщо захворювання загострюється виключно ночами, найчастіше винуватцем реакції стає пиловий кліщ, продукти його життєдіяльності, що в надлишку можуть  знаходитися в матраці та постільній білизні.
 • Синдром постназального затікання. Це дуже поширена причина дитячого кашлю. У цій ситуації кашльовий рефлекс провокується слизом, який стікає з носової порожнини по задній стінці глотки й подразнює кашльові рецептори.

Також серед причин нічного кашлю є захворювання травного тракту, хвороби серцево-судинної системи та побічні ефекти від прийому деяких медикаментів.

Чому кашель посилюється вночі?

Нічний кашель у дитини часто має нападоподібний характер і суттєво погіршує якість життя. Кашльовий напад може бути настільки сильним, що спричиняє блювоту, а в особливо чутливих дітей — навіть короткочасну втрату свідомості. Батькам може здаватися, що кашель просто не припиняється, і поспати в такій ситуації не вдається ні кому з членів сім’ї.

Тяжкі напади нічного кашлю в дитини під час застудних захворювань можуть пояснюватися відразу кількома чинниками:

 • у положенні лежачи слиз накопичується в носоглотці та дихальних шляхах, він провокує подразнення кашльових рецепторів і посилює кашель;
 • за наявності сопель виділення з носа скупчується на задній стінці глотки;
 • запальний процес призводить до набряку тканин і звуження дихальних шляхів (розвивається несправжній круп), яке посилюється на тлі зниження активності дихальних шляхів, частоти та глибини дихальних рухів;
 • сухе повітря в кімнаті, де працюють опалювальні прилади, посилює кашльовий рефлекс;
 • спальне місце та/або предмети навколо містять багато пилу, що подразнює запалене горло й посилює кашель.

Виходячи з перерахованого вище, для того, щоб заспокоїти нічний кашель потрібно:

 • забезпечити відтік слизу, щоб він не накопичувався в носоглотці;
 • зняти запалення і набряк;
 • проаналізувати та, за потреби, змінити умови сну.

Якщо з останнім пунктом батьки зможуть впоратися самостійно, то перші два пункти цілком можна реалізувати за допомогою сучасних лікарських фітопрепаратів. Яких саме? Поговоримо пізніше. Давайте для початку з’ясуємо, чи має значення тип кашлю?

Різниця між сухим і вологим кашлем

Кашель ночами може бути як сухим, так і вологим. Сухий нічний кашель у дитини зазвичай виникає на початку хвороби. Він характеризується досить яскраво вираженою симптоматикою, є надсадним, лаючим, подразнюючим і неприборканим. Саме напади такого кашлю частіше за все призводять до блювоти. Також він провокує осиплість або захриплість, спричиняє болісні відчуття в горлі.

Нічний кашель через соплі в дитини також називається сухим. Однак він може супроводжуватися виділенням невеликої кількості слизового мокротиння, коли малюк прокидається і займає сидяче або напівсидяче положення.

Через якийсь час після початку хвороби нічний кашель у дитини сухий стає вологим. У грудях з’являються хрипи й булькаючі звуки, вони можуть бути виразними, як під час кашльових поштовхів, так і під час звичайного дихання. У період неспання вологий кашель супроводжується відкашлюванням (2). Інакше кажучи, під час нього відбувається виділення мокротиння — маленькі діти не можуть його випльовувати, тому відокремлене ними просто проковтується (це абсолютно не небезпечно). Нічний кашель із харкотинням у дитини зазвичай є не таким болісним, як сухий, хоча також може завдати малюкові та батькам чимало дискомфорту.

Отже, типологія кашлю може бути різною залежно від стадії хвороби та особливостей перебігу. Часто мамам складно визначити, який тип кашлю в дитини. Це породжує страхи вибору неправильного самостійного лікування. Саме тому для полегшення кашлю важливо вибрати засіб, який однаково підходить і для вологого, і для сухого кашлю.

Якщо в дитини нічні напади кашлю, не варто займатися самодіагностикою та самолікуванням — краще звернутися за консультацією до лікаря.

Як заспокоїти в дитини нічний кашель?

Вивчивши інформацію, що посилює кашльові рефлекси ночами, стає зрозуміло, як зняти нічний напад кашлю в дитини. Батькам рекомендується:

 • провітрити в кімнаті та прикрутити батареї (якщо вони теплі), ідеальна температура в приміщенні хворого — 18–20 °С;
 • проконтролювати рівень вологості — вона має перебувати в межах 50–55 %, під час опалювального сезону та в сухому кліматі варто використовувати зволожувач;
 • усунути з кімнати дитини пилозбірники (тканинні штори, килими, м’які іграшки), прибрати пил;
 • провести з вечора вологе прибирання;
 • підняти трохи узголів’я дитячого ліжка;
 • давати дитині побільше звичайної води, щоб запобігти висиханню слизу;
 • заспокоїти дитину під час нападу.

Як правило, цих рекомендацій вистачає, щоб полегшити нічний кашель у дитини й налагодити її відпочинок. Однак якщо кашель супроводжується порушеннями дихання, хрипом і свистом, має спастичний характер, краще не зволікати та викликати лікаря. У такій ситуації йдеться про високий ризик розвитку несправжнього крупа — нападу ларингіту, який може спричинити проблеми з диханням. У такій ситуації, чим полегшити нічний кашель у дитини підкаже тільки досвідчений лікар. Водночас перераховані рекомендації знижують ризик виникнення нападу несправжнього крупа.

Які препарати допоможуть позбутися кашлю?

Лікування хвороб, які супроводжуються нічним кашлем, підбирається в індивідуальному порядку лікарем. Щоб полегшити нічний кашель у дитини, можуть використовуватися різні ліки, зокрема препарат на натуральній основі Бронхипрет® від німецької компанії Біонорика СЕ. Цей засіб містить екстракти лікарських рослин (склад залежить від форми препарату й може включати траву чебрецю, листя плюща й корінь первоцвіту) Він допомагає:

 • придушити запальний процес;
 • полегшити виведення мокротиння;
 • усунути спазм м’язів дихальних органів;
 • полегшити або зняти нічний напад кашлю в дитини.(3).

Бронхипрет® допомагає заспокоїти в дитини нічний кашель. Він діє м’яко і, як правило, добре переноситься дітьми. Щоб зняти сильний нічний кашель у дитини, його потрібно приймати відповідно до інструкції:

 • сироп дають дітям від 2 до 5 років по 3,2 мл за раз, дітям від 6 до 11 років — по 4,3 мл, а дітям від 12 років — по 5,4 мл;
 • розчин приймають у віці 6–11 років по 1,6 мл за раз, а у віці 12–17 років — по 1,8 мл за раз;
 • таблетки п’ють тільки діти від 12 років по 1 шт. за раз (4).

Прийом проводиться тричі на день. Тривалість терапії визначається лікарем.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я