hero banner children

Сухий кашель у дитини: лікування в домашніх умовах

Кашель — це не патологія, а реакція організму на подразник верхніх дихальних шляхів. Однак частий і тривалий сухий кашель, особливо в малюка, може вказувати на серйозне захворювання. Саме тому дуже важливо знати, чому з’являється сухий кашель і як його лікувати.

Про що свідчить сухий кашель у дитини

Далеко не завжди кашель у дітей становить загрозу здоров’ю. Причина симптому — подразнення задньої стінки горла й гортані, що зумовлено запальною реакцією слизових у відповідь на подразники. Тому сухий кашель не завжди має інфекційну причину. Часто він свідчить про те, що дитина перебуває в несприятливих умовах. Це може бути сухе та гаряче повітря, велика кількість пилу. Також симптом може бути наслідком потрапляння у верхні дихальні шляхи стороннього предмета.

Ще одна поширена причина появи сухого кашлю — недостатня кількість питної води. Якщо дитина п’є мало, то слизова носоглотки буде пересихати, а напади сухого кашлю стануть з’являтися частіше.

Причини кашлю в дітей

Існує велика кількість чинників, які провокують появу в дитини сухого кашлю. Найпоширеніші з них:

 • Гостра респіраторно-вірусна інфекція (як правило, початкова фаза захворювання або залишковий кашель після одужання). Це такі патології, як фарингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія.
 • Запалення голосових зв’язок, ларингіт.
 • Бактеріальна інфекція. Одна з найнебезпечніших. Кашель у цьому випадку свідчить про те, що патогенна мікрофлора поширилася організмом. Як правило, це такі захворювання, як дифтерія, туберкульоз, кашлюк тощо.
 • Запальний процес у плеврі — оболонці легень.
 • Гастроезофагеальний рефлюкс.
 • Алергічна реакція на подразники.

Легке періодичне покашлювання в дитини — це не привід для занепокоєння. Необхідно простежити за тим, чи достатньо нормальний водний баланс у малюка сьогодні, уточнити, чи не проковтнув він щось. Якщо після провітрювання приміщення або випитої води кашель минає, можна не турбуватися.

Водночас напади кашлю в дитини можуть вказувати на патологічний процес в організмі. Навіть якщо це алергія, а не вірусна інфекція, необхідно звернутися до фахівця. Без відповідного лікування алергічна реакція може призвести до серйозних ускладнень, так само як і інші патології.

Види кашлю в дітей

Лікарі розрізняють патологічний і природний кашель. Останній — це, як правило, відкашлювання, яке виникає в разі надмірного слиновиділення, потрапляння води "не в те горло" тощо.

Що стосується патологічного кашлю, то він вказує на захворювання. Розрізняють такі різновиди цього симптому:

 • Непродуктивний або сухий кашель, який може вказувати як на присутність стороннього тіла у верхніх дихальних шляхах дитини, так і на захворювання. Для нього характерні напади та відсутність мокротиння.
 • Продуктивний або вологий. Виникає на останніх стадіях застудних захворювань. У процесі відкашлювання виводиться мокротиння з бронхів.
 • Нічний. Сухий кашель у дитини вночі часто вказує на надмірне скупчення слизу в носоглотці та синусах, закладеність носа.
 • Ларингеальний. Хрипкий гавкаючий кашель, характерний для патологій гортані.
 • Нападоподібний. Вказує на такі захворювання, як астма, гострий бронхіт, плеврит, кашлюк, пневмонія. Супроводжується різкими вдихами, сльозотечею, почервонінням обличчя. За сильних нападів переходить у блювоту.
 • Спастичний. Характерний для бронхіальної астми та обструктивного бронхіту. Сухий кашель у нав’язливій формі, який посилюється під час глибокого дихання і супроводжується свистячим звуком.
 • Психосоматичний. Сухий кашель без температури в дітей часто з’являється в стресових ситуаціях.
 • Алергічний. Проявляється як негативна реакція організму на подразник.

Лікування залежить від того, який саме вид кашлю з’являється в дитини. Поставити точний діагноз може тільки лікар після ретельного обстеження.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Догляд за дитиною в разі сухого кашлю

Лікування сухого кашлю в дітей передбачає не тільки відвідування фахівця і дотримання його рекомендацій. Щоб підтримати організм малюка в боротьбі з патологічним кашлем, необхідний правильний догляд. Він включає прості правила:

 • Стежити за тим, щоб дитина могла дихати носом. За необхідності промивати носові шляхи й горло спеціальними розчинами.
 • Контролювати температуру і вологість у кімнаті, де перебуває хворий малюк. Оптимальні показники — 40–60 % вологості та 22–24 градуси за Цельсієм.
 • Провітрювати приміщення не рідше одного разу на добу.
 • Не обмежувати рухливість дитини, якщо вона сама не хоче відпочити й  у неї немає температури.

Як заспокоїти кашель у дітей швидко? У разі сухого кашлю допоможе тепла рідина. Це може бути молоко, мінеральна вода без газу або теплий чай.

Лікування кашлю в дітей

Перш ніж почати застосовувати будь-які кроки щодо позбавлення дитини неприємного симптому, потрібно встановити його причину. Для цього необхідна професійна діагностика. Тому за перших ознак сухого кашлю потрібно звернутися до дитячого лікаря або до ЛОР-фахівця. Він огляне хворого, вивчить історію хвороби та скарги, призначить необхідні аналізи. На підставі інформації, отриманої після обстеження, лікар складе схему терапії.

Лікування сухого кашлю в дитини, як правило, консервативне. Це може бути прийом медикаментів: протизапальних, муколітичних, антибактеріальних засобів або антибіотиків (залежно від причини захворювання). Також лікар може призначити проходження фізіотерапії, інгаляції, полоскання горла для очищення від слизу й нальоту спеціальними розчинами, використання пом’якшувальних пастилок тощо.

Чим лікувати дитину під час сухого кашлю? Фахівці віддають перевагу комплексним засобам на натуральній основі. Дитячий організм дуже чутливий, тому антибіотики та противірусні препарати призначають тільки за крайньої потреби.

Лікар може порекомендувати фітопрепарати — ліки на основі лікарських трав, які м’яко впливають на організм і допомагають позбутися причини симптому.

Бронхипрет® під час сухого кашлю в дитини

Для лікування патологічного кашлю фахівець може порекомендувати німецький препарат Бронхипрет®. Він працює і під час сухого, і під час вологого кашлю. Що особливо зручно, якщо мама сама не може диференціювати тип кашлю.

Бронхипрет® під час кашлю в дітей допомагає:

 • зменшити спричинене вірусом запалення;
 • відновити нормальну консистенцію секрету бронхів;
 • зробити більш рідким наявне в’язке мокротиння;
 • зменшити кількість та інтенсивність нападів кашлю;
 • полегшити відкашлювання.

Усе це можливо завдяки правильно підібраному поєднанню екстрактів лікарських трав у складі препарату. До сиропу входять:

 • Thýmus (чебрець) — має противірусний і протизапальний ефект.
 • Hédera (плющ) — чинить муколітичну дію.

Бронхипрет® сироп під час сухого кашлю можна використовувати за рекомендацією лікаря починаючи з дворічного віку. Дітям старше шести років підійде також Бронхипрет® розчин.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Jan Seibel and all. Phytomedicine 22 (2015) 1172–1177
2A tiered approach to investigate themechanism of anti-inflammatory activity ofan herbal medicinal product containing afixed combination of thyme herb andprimula root extracts. Jan Seibel1*, Meinolf Wonnemann, Oliver Werz and Martin D. Lehner. Clinical Phytoscience (2018) 4:4 DOI 10.1186/s40816–018–0062–2
3Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Kemmerich B1, Eberhardt R, Stammer H. Arzneimittelforschung. 2006;56(9):652–60.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я