Кашель — це захисна реакція організму на появу подразнення в рецепторах кашлю. Відбувається рефлекторно та мимовільно для очищення дихальних шляхів. Рецептори, що здатні спровокувати кашльовий рефлекс, розташовані в гортані, трахеї, та й в інших частинах тіла, як, наприклад, шлунок чи вуха. Таким чином, причина кашлю не завжди може бути застудою. Залежно від патологічного стану окремих органів та локації в них кашльових центрів, можна судити про причини кашлю та способи його лікування.

Фізіологія кашлю та його види

Процес кашлю складається з кількох етапів. Людина робить короткий вдих, відразу після цього мускулатура гортані стискає горло й голосову щілину. Далі відбувається швидка реакція міжреберних м’язів та бронхів, напружується черевна мускулатура, що різко підвищує тиск у грудній та черевній ділянці. Рефлекторно відбувається різкий видих із розтисканням голосової щілини, що супроводжується звуком. Повітря з легенів викидається із силою, що супроводжується розпорошенням слизу, дрібних частинок і крапель мокротиння.

Розрізняють такі види кашлю:

 • за продуктивністю — сухий та мокрий кашель. Мокрий кашель — це розмовна назва, і в медичній термінології поняття «мокрий» відсутнє. Найчастіше такий кашель заведено називати вологим[1]  або продуктивним;
 • за тривалістю — гострий, підгострий та хронічний період;
 • через алергічний, застудний, неврологічний, як основний або побічний симптом певної хвороби.

Як відрізнити сухий кашель від вологого? Сухий кашель не супроводжується утворенням та відходженням мокротиння, його ще називають непродуктивним. Вологий кашель відрізняється наявністю слизу в бронхах та легенях. Під час вологого кашлю мокротиння може відходити добре або важко, через це його називають продуктивним або малопродуктивним[2] ².

Сухий кашель: особливості та симптоми

За перших симптомів важливо знати, як розпізнати сухий кашель, щоб згодом звернутися до терапевта за лікуванням. За характером кашлю проводиться первинна діагностика причин подразнення кашльових рецепторів — інфекційна, хімічна, механічна.

Непродуктивний кашель більш поверхневий, частий, може бути глухим чи дзвінким, нав’язливим. На початковій стадії хвороби в гострому періоді сухий кашель легко сплутати зі зволоженим малопродуктивним, тому що при ньому ще не виділяється багато слизу та секрету.

Сухий кашель може бути симптомом таких хвороб:

 • ГРВІ із запаленням верхнього відділу дихальних шляхів;
 • фізичний тиск збільшених лімфовузлів у ділянці бронхів;
 • механічне пошкодження верхніх дихальних шляхів сторонніми сторонами;
 • пухлини в бронхах;
 • патології легеневої тканини;
 • нервової реакції легень у разі подразника.

У лікувальній практиці застосовуються багатокомпонентні препарати, які одночасно покращують відділення мокротиння та діють заспокійливо на подразнені кашльові рецептори. Бронхипрет® при сухому кашлі не просто зменшує подразнення кашльових рецепторів, а знімає спазм і запалення. Лікувальні трави, які є в його складі допомагають розрідженню та виведенню мокротиння з дихальних шляхів.

Мокрий кашель: особливості та симптоми

Мокрий кашель (вологий) зазвичай виникає під час запальних захворювань дихальної системи. Основні ознаки мокрого кашлю — відчуття слизу глибоко в бронхах і легенях, яке хочеться відкашляти, воно може супроводжуватися гучним гавкаючим ефектом.Під час продуктивного кашлю слизу багато, він добре відокремлюється. Також розрізняють малопродуктивний кашель, у якому слиз і секрет відокремлюється важко. Може бути виснажливим, не гучним, після тривалого нападу є відчуття відокремлення слизу в невеликій кількості.

Хвороби, що спричиняють вологий кашель4:

Слабовиражене відходження мокротиння може бути пов’язане з її підвищеною в’язкістю або ослабленим фізичним станом хворого. Водночас застосування Бронхипрету® при мокрому кашлі (вологому) допомагає розріджувати мокротиння та полегшити відкашлювання.

Різниця між сухим та вологим кашлем

Щоб самостійно зрозуміти, чим відрізняється сухий кашель від мокрого, необхідновпродовж перших днів появи симптомів простежити, чи є мокротиння. При мокрому продуктивному кашлі слиз відокремлюється. При сухому немає відчуття мокротиння, є напади більш поверхневого та частого кашлю. Також під час самодіагностики потрібно зіставити й інші симптоми захворювання — грип, алергію, попадання дрібних частинок у легені ззовні тощо.

Як зрозуміти, який кашель виходячи з його тривалості? Захворювання, що супроводжується кашлем, може бути в гострій чи хронічній формі. Це може свідчити про різні причини патологій5:

 • гострий вологий кашель триває до 3 тижнів і зазвичай супроводжує ГРВІ або пневмонію, також швидко проходить і сухий кашель, унаслідок механічної чи хімічної дії після усунення збудника;
 • підгострий стан може тривати до 8 тижнів, що може стати наслідком запалення та інфекції;
 • хронічний кашель триває довше 8 тижнів або місяцями.

Хронічний кашель сухого характеру може бути симптомом захворювань серця чи шлунку, пухлини в бронхах, виникає, як побічна реакція на тривале використання інгаляторів. Хронічний продуктивний кашель часто буває проявом таких захворювань легень та бронхів, як астма, туберкульоз, хронічний бронхіт.

Методи лікування різних видів кашлю

У терапії кашлю використовуються препарати:

● муколітики — для розрідження слизу та мокротиння;

● відхаркувальні засоби — виводять розріджений слиз;

● протикашльові — пригнічують кашльові центри та «відключають» кашель.

Для ефективного лікування кашлю необхідно використовувати комплексні препарати та пити більше рідини. Монопрепарати мають строго один напрямок — тільки зупиняють кашель або виводять мокротиння. Наприклад, препарати на основі ацетилцистеїну для лікування мокрого кашлю (вологого) добре виводять мокротиння, але не заспокоюють кашель, що призводить до перевтоми організму та посилення проявів симптомів.

Препарати для придушення реакції подразнених рецепторів під час лікування сухого кашлю просто «відключають» кашльовий рефлекс. Вони використовуються виключно за призначенням лікаря за гострої потреби. Якщо прийняти протикашльовий засіб при малопродуктивному або продуктивному кашлі, розрідження і виведення мокротиння стане неможливим, що призведе до ускладнень.

Багатокомпонентні препарати мають комплексний вплив на всі види кашлю. Бронхипрет® можна використовувати від сухого і мокрого кашлю,⁶ як універсальні ліки після консультації з лікарем.

Лікування кашлю за допомогою Бронхипрет®

Ліки проти кашлю Бронхипрет® на рослинній основі довели свою ефективність як при сухому, так і при вологому продуктивному кашлі. Його можна використовувати у формі таблеток для дорослих та дітей від 12 років, у формі розчину для дітей від 6 років та дорослих. У формі сиропу для дітей віком від 2 років.

У складі таблеток Бронхипрет® ТП містяться екстракти кореня первоцвіту та трави чебрецю, тоді як у рідкій формі сиропу або розчину — мають чебрець та плющ.

Ефективність препаратів Бронхипрет® проявляється в таких перевагах5:

 • надає комплексну дію на всі види кашлю, як вологого, так і сухого — знімає спазм та запалення, розчиняє мокротиння, бореться з вірусною та бактеріальною інфекцією, полегшує процес відкашлювання;
 • завдяки концепції фітонірингу в кожній таблетці або краплі препарату міститься висока та незмінна кількість ключових біологічно активних речовин лікарських рослин;
 • будь-яка форма ліків на вибір — для дітей концентрований сироп або розчин, а для дорослих — таблетки для полегшення прийому;
 • натуральний склад з гарним профілем безпеки;
 • показує високу ефективність у застосуванні на всіх фазах захворювання з кашлем — від появи сухого кашлю до розчинення мокротиння та стимуляції його виведення, знижує запалення та полегшує напади кашлю, не пригнічуючи кашльові рецептори5.

У процесі лікування кашлю у всіх вікових категорій препарат показав хорошу переносимість у порівнянні з іншими фітопрепаратами, що мають побічні ефекти. Лікування треба проводити під контролем лікаря й  у разі появи ускладнень отримати невідкладну допомогу.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Література:

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я