Напевно кожному з нас знайомий нав’язливий дратівливий кашель і неприємне подразнення за грудиною, під час яких не допомагають навіть стандартні відхаркувальні засоби. Зазвичай так проявляється запалення трахеї — що має назву трахеїт. За перших ознак захворювання потрібно звернутися до лікаря, інакше процес може поширитися на бронхи й навіть легеневу тканину. Правильне лікування швидко полегшить стан і прискорить одужання.

Що це за хвороба трахеїт?

Трахея — це дихальна трубка, яка з’єднує гортань із бронхіальним деревом. В ній рідко виникає запалення саме по собі. Зазвичай до патологічного процесу можуть долучатися кілька органів, тому лікарі встановлюють діагноз «ларинготрахеїт» (із супутнім ураженням гортані) або «трахеобронхіт».

Цьому захворюванню, як правило, передують ГРВІ або застуда із запаленням слизових оболонок горла й носової порожнини. Також трахеїт може поєднуватися з алергічним ринітом, і навіть ураженням очей — виникає кон’юнктивіт.

Основні причини запалення трахеї:

 • інфекція;
 • алергія.

Інфекційний трахеїт найчастіше може бути спричинений вірусами — грип, парагрипу, вітрянки, кору та звичайними збудниками ГРВІ (наприклад, аденовірусами, респіраторно-синцитіальними вірусами, ентеровірусами).

Бактеріальне запалення трахеї зустрічається значно рідше. Воно більш характерне для хронічної форми хвороби, коли в організмі активізується власна мікрофлора на тлі ослаблення імунітету. Основні збудники — стрептококи та стафілококи, гемофільна паличка.

Однак запалення трахеї може виникати не під час кожної ГРВІ. Сприяють розвитку цієї хвороби такі чинники:

 • ослаблений імунітет;
 • супутні захворювання (риносинусити, аденоїди);
 • структурні аномалії порожнини носа, які заважають нормальній вентиляції, а також зігріванню та очищенню повітря, яким людина дихає (викривлення носової перегородки);
 • забруднення повітря пилом, речовинами, що подразнюють слизову;
 • дуже сухе або холодне повітря;
 • активне та пасивне куріння.

Алергічний трахеїт — це реакція організму на вдихання пилку рослин, шерсті тварин, пилу, цвілі та інших алергенів. Іноді алергічна реакція розвивається на інфекцію — віруси чи бактерії. Саме так виникає інфекційно-алергічний трахеїт, лікування якого має бути комплексним.

Перебіг хвороби може бути гострим або хронічним. Гострий трахеїт триває в середньому майже 2 тижні, для хронічного характерним є чергування загострення і ремісії (безсимптомних проміжків).1

Пацієнти часто цікавляться в лікаря, як проявляється трахеїт. Основні симптоми цього захворювання — кашель і відчуття подразнення за грудиною. Якщо запалення трахеї виникло на тлі ГРВІ, можуть бути й інші прояви:

 • підвищення температури;
 • слабкість, млявість;
 • головний біль;
 • першіння та біль у горлі;
 • нежить.

Який може бути кашель під час трахеїту?

Кашель під час трахеїту може змінюватися. На початку захворювання він спричинений подразненням кашльових рецепторів через запалення і набряк слизової оболонки трахеї. Пацієнти здебільшого скаржаться на сухе покашлювання — спершу незначне, але потім нав’язливе. Під час сильного сухого кашлю трахеїт завдає хворій людині чимало страждань.

Однак незабаром спеціальні клітини дихальних шляхів починають виробляти слиз для боротьби з інфекцією. Він густий, в’язкий, прилипає до стінок, тому відкашляти його дуже важко. Цей прояв пацієнти зазвичай описують як «кашель з трахеї» — малопродуктивний і болісний. Зазвичай слиз відходить невеликими щільними згустками.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Коли мокротиння посилюється, кашель теж стає більш вираженим, але відходження мокротиння може проходити легше. Під час виведення великої кількості трахеобронхіального слизу лікарі говорять про вологий кашель. Зазвичай у цей період хвора людина зазначає полегшення стану, тому що горло менше подразнюється і болить.

Якщо почався під час трахеїту кашель, лікування насамперед спрямоване на переведення його у вологу форму. Він теж завдає пацієнтові дискомфорту, але не настільки сильно, як болісні спроби відкашлятися, коли мокротиння ще немає або воно щільно прилипло до стінок.

Іноді люди скаржаться, що в них тривалий час не зникає кашель після трахеїту або бронхіту: немає ні температури, ні поганого самопочуття, але відходження мокротиння зберігається. Найчастіше це нормальний перебіг ГРВІ: для вірусних інфекцій характерне відходження слизу під час кашлю до трьох тижнів, але він має поступово зменшуватися.

Для гострого трахеїту надзвичайно типовий болісний кашель із «дряпанням» за грудиною. Біль виникає або посилюється під час різкого глибокого вдиху, крику чи сміху. Неприємні відчуття пов’язані із запаленням і чутливістю слизової оболонки трахеї.

Під час алергічного трахеїту виникають напади кашлю: вони надсадні, болісні, супроводжуються больовими відчуттями. Під час хронічного запалення трахеї кашель може бути постійним, що посилюється у період загострення хвороби.

Як вилікувати кашель під час трахеїту?

Основне питання, з яким хвора людина звертається до лікаря, — «Як заспокоїти кашель під час трахеїту?». Саме цей симптом завдає найбільших страждань, тому пацієнти готові вживати будь-які препарати й навіть використовувати народні методи, аби полегшити свій стан.

Однак самолікування набагато частіше шкодить здоров’ю, ніж допомагає, тому для підбору потрібних засобів треба звернутися до сімейного лікаря або терапевта. Він встановить точний діагноз і підкаже, як зняти сильний сухий кашель під час трахеїту. Зазвичай фахівці рекомендують:

 • пити багато води;
 • приймати протикашльові препарати;
 • використовувати фітотерапію.

Але лікування сухого кашлю під час трахеїту — завдання непросте. Часте вживання теплої рідини допомагає тільки під час легкого покашлювання. А коли воно стає надсадним, не допоможуть ні чай із ромашки, ні тепле молоко з маслом какао.

У протикашльових препаратів теж є свої недоліки. Так, вони ефективно пригнічують кашльовий рефлекс, але водночас мають низку неприємних побічних ефектів, через що лікарі намагаються призначати їх в особливих випадках. Другий недолік полягає в тому, що, постійно пригнічуючи кашель, можна пропустити момент, коли він стає вологим. Через дію таблеток у бронхах і трахеї буде вироблятися і накопичуватися мокротиння — ідеальне середовище для розмноження бактерій.

Фітотерапія вирішує основні завдання лікування в разі трахеїту:

 • зменшує запалення, тим самим полегшуючи сухий кашель;
 • розріджує мокротиння (переводить малопродуктивне покашлювання в повноцінне виведення мокротиння).

Однак далеко не всі рослинні засоби можна застосовувати під час трахеїту — потрібно враховувати їхній склад, спосіб виготовлення, побічні ефекти та протипоказання.

Сучасні лікарі віддають перевагу фітопрепарату Бронхипрет® від німецької компанії Біонорика СЕ, оскільки він:

 • поєднує  у своєму складі корисні властивості первоцвіту, плюща й чебрецю;
 • виготовлений за принципами фітонірингу (якісної сировини, запатентований метод екстракції та стандартизація виробничих процесів);
 • рідко проявляє побічні ефекти (порівняно з іншими фітоліками).

Бронхипрет® випускається у вигляді таблеток (містить первоцвіт і чебрець), сиропу й розчину  (чебрець і плющ). Основне показання до його застосування — запальні захворювання дихальних шляхів із кашлем і виділенням в’язкого мокротиння. Саме тому Бронхипрет® дуже часто призначають у разі трахеїту: він діє не тільки на симптоми, а й на причину захворювання, впливає на всі патологічні процеси та усуває основні симптоми хвороби, запобігає неприємним наслідкам для здоров’я.

Бронхипрет® від компанії Біонорика СЕ — це німецька якість ліків проти кашлю, комплексний вплив на дихальні шляхи та профілактика ускладнень.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я