Які симптоми трахеїту в дорослих і як його лікувати?

Сухий болісний кашель може доставляти величезну кількість проблем. Він заважає нормально спати, ускладнює виконання службових завдань, унеможливлює комфортне спілкування з іншими людьми. Й одна з можливих причин його розвитку — це трахеїт. Це поширене захворювання дихальної системи, яке може розвинутися абсолютно в кожної людини. Спробуємо розібратися в причинах, симптомах і методах лікування трахеїту трохи детальніше.

Що таке трахеїт?

Трахеїт — захворювання запального характеру, яке характеризується запаленням слизової оболонки трахеї (1). Трахея, своєю чергою, є органом дихальної системи, вона має форму порожнистої трубки і з’єднує гортань і бронхи. Найчастіше трахеїт розвивається на тлі застудних захворювань (ГРЗ і ГРВІ), у цьому разі його виникненню передують класичні прояви вірусної інфекції. Зазвичай від моменту появи перших симптомів інфекційного захворювання до виникнення класичних проявів трахеїту проходить кілька днів.

Рідше захворювання має неінфекційний характер і розвивається внаслідок подразнення органів дихальної системи димом, хімічними речовинами тощо. Схильність до розвитку такої хвороби зростає в курців і людей, які систематично вживають алкоголь.

Нерідко трахеїт доповнюється запаленням інших органів дихальної системи, зокрема фарингітом, ларингітом і ринітом. Рідше запалення поширюється і на бронхи (на нижню частину дихальних шляхів), у цьому разі лікарі діагностують бронхіальний трахеїт або трахеобронхіт.

Відповісти детальніше на запитання: трахеїт, що це й чому він з’являється, може кваліфікований лікар, який проведе огляд пацієнта й комплексну діагностику.

Симптоми трахеїту в дорослих

Отже, відповімо на запитання, як проявляється трахеїт. Класичний прояв такої хвороби — болісний сухий кашель, який часто протікає нападоподібно і, на початку свого виникнення, є непродуктивним — не супроводжується відділенням мокротиння.

Ознаки трахеїту посилюються в нічний час, під час спокійного сну, а також із самого ранку — після пробудження. Також кашльові напади можуть провокуватися вдиханням холодного, запорошеного або гарячого повітря, потраплянням тютюнового диму та вживанням їжі, що подразнює слизові оболонки (у т.ч. гострої, гарячої, сухої).

Іноді кашель стає настільки сильним, що спричиняє блювання або навіть нетривалу втрату свідомості. Важкий перебіг захворювання призводить до відчуття постійної втоми та розбитості, викликає нервозність і підвищену пітливість.

Симптоми при трахеїті можуть включати також хворобливі відчуття в ділянці грудної клітки через інтенсивний кашель. Також болі можуть поширюватися по ходу міжреберних нервів, у ділянці діафрагми та загрудинній зоні.

Ознаки інтоксикації при такому захворюванні зазвичай не сильно виражені. Однак іноді розвиток інфекційного трахеїту супроводжується підвищенням температури тіла аж до 37–38 °С. Іноді хворих турбують хворобливі відчуття в горлі, зміни голосу, задишка і класичні симптоми ГРВІ. У разі зниження імунного захисту й  у літньому віці можливе виникнення підвищеної слабкості, млявості та порушень апетиту.

Через кілька днів після початку трахеїту кашель зазвичай пом’якшується, що є ознакою регресу захворювання і поступового відновлення функціональних можливостей слизових оболонок. Вологий кашель супроводжується відділенням мокротиння і із часом сходить нанівець, хоча періодичне покашлювання може турбувати хворого ще досить довго.

Трахеїт у дорослих зазвичай характеризується сприятливим перебігом. Однак зрідка таке захворювання може спричиняти ускладнення, зокрема призводити до розвитку бронхіту і пневмонії. Найчастіше ризик ускладнень збільшується на тлі порушень у роботі імунітету, а також у разі впливу шкідливих чинників.

Бронхипрет® при лікуванні трахеїту в дорослих

Чим лікувати трахеїт визначає лікар, при цьому рішення про терапію ухвалюють тільки після комплексної діагностики. Зазвичай, лікування трахеїту включає:

 • немедикаментозні заходи, зокрема регулярне провітрювання приміщення, підтримання стабільної температури (+18-+22 °С) і вологості (50–55 %), вживання значної кількості води;
 • напівпостільний режим у разі підвищення температури та виникнення симптомів інтоксикації;
 • дотримання дієти з обмеженням гострої, солоної їжі, приправ і різних продуктів подразнювальної дії (у т.ч. горіхів, чіпсів, сухариків тощо);
 • прийом протикашльових препаратів у разі виникнення особливо болісних нападів кашлю;
 • прийом антибіотиків у разі бактеріальної природи хвороби (2);
 • прийом антигістамінних ліків у разі виявлення алергічного компонента хвороби;
 • використання нестероїдних протизапальних засобів для придушення болю в грудній клітці та/або температури;
 • застосування відхаркувальних, протизапальних і секретолітичних засобів від кашлю, наприклад препарату Бронхипрет® від Біонорика СЕ.

Якщо розвинувся трахеїт, лікування і препарати підбирають суто в індивідуальному порядку, але Бронхипрет® може використовуватися як доповнення до будь-якої обраної лінії терапії. Це препарат на рослинній основі, який допоможе впоратися і із сухим виснажливим, і з вологим продуктивним кашлем при трахеїті. Його дія спрямована на:

 • знищує бактерії та віруси, що спричинили хворобу;

 • пригнічує запальний процес;

 • заспокоює надсадний болісний кашель;

 • розслабляє м’язи слизових оболонок дихальних шляхів;

 • збільшує активність секреторних клітин, переводячи кашель у вологий;

 • сприяє ефективному очищенню дихальних шляхів від мокротиння;

 • сприяє регенерації слизових дихальних шляхів для якнайшвидшого відновлення.

Такий ефект зумовлений складом Бронхіпрету®. Цей засіб містить кілька рослинних компонентів, які потенціюють дію один одного (3). Залежно від форми випуску препарат може містити траву чебрецю, коріння первоцвіту та листя плюща.

Бронхипрет® випускається в декількох лікарських формах. Найзручніші для використання в дорослому віці — це таблетки, що вирізняються компактним розміром і зручністю прийому, та розчин, який містить концентрат із рослинних речовин. Для любителів рідких форм підходить розчин і сироп. Дозування залежить від форми препарату:

 • таблетки потрібно пити по одній тричі на день;
 • розчин — по 2,6 мл 3 р. на день;
 • сироп — по 5,4 мл 3 р. на день (4).

Рідкі форми препарату варто збовтувати перед застосуванням.

Якщо відбулося запалення трахеї, лікування препаратом Бронхипрет® може тривати в домашніх умовах протягом одного тижня. У разі, якщо симптоми не зникають або, тим більше, посилюються, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Бронхіпрет®, як правило, добре переноситься. Цей препарат має мінімум протипоказань, зокрема, його не можна приймати при підвищеній чутливості — алергії на будь-які його компоненти.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я