Трахеїт — це захворювання, яке особливо небезпечне для дітей віком до 6 років, але саме в цієї вікової категорії воно зустрічається частіше. Хоча ця хвороба зустрічається відносно рідко (приблизно 0,1 випадок на 100 000 дітей), вона може призвести до небезпечних для життя станів. Батькам важливо вміти розрізняти перші прояви патології та вчасно звертатися за медичною допомогою.
Запалення трахеї (органу, що розташовується між гортанню та бронхами), яке характеризується гострим чи хронічним перебігом, зветься «трахеїт». Болючий процес трахеїту в дітей небезпечний можливим виділенням гнійного секрету, що може призвести до обструкції (закупорки) повітроносних шляхів та подальшої дихальної недостатності.
Захворювання входить до групи гострих респіраторних інфекцій, тому спровокувати його можуть віруси та бактерії. Основними збудниками трахеїту є:
Віруси послаблюють імунну систему, нерідко створюючи сприятливі умови для розвитку вторинної бактеріальної інфекції, що ускладнює перебіг хвороби.
Додатковими факторами ризику розвитку трахеїту в дітей є:
Також слід зазначити, що інфекція може проникнути у трахею з верхніх дихальних шляхів, коли хвороба поширюється на інші частини дихальної системи.
Однією з перших та найпомітнішою ознакою трахеїту в дітей є сухий, подразнювальний кашель із нападами, що посилюється вночі чи вранці. З часом можуть виникнути й інші симптоми, що вказують на запалення трахеї:
Середня тривалість трахеїту — 3 тижні, що досить довго для гострих респіраторних інфекцій.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Лікар починає діагностику запалення трахеї з огляду дитини та збору анамнезу, уточнюючи симптоми, тривалість кашлю та наявність інших ознак інфекції. Для підтвердження діагнозу та виявлення характерних хрипів можуть використовуватись такі методи, як аускультація (прослуховування) легень за допомогою стетоскопа.
У деяких випадках призначають рентгенографію грудної клітки для виключення інших захворювань, таких як пневмонія. Також можуть бути взяті аналізи крові та мазки з горла, щоб визначити збудника захворювання та підібрати оптимальне лікування.
Лікування трахеїту в дитини потребує комплексного підходу для полегшення симптомів та усунення першопричини запалення. Насамперед лікар-педіатр призначає симптоматичну терапію, спрямовану на зняття основних дискомфортних проявів. Для цього використовуються жарознижувальні препарати, які допомагають знизити температуру та зменшити лихоманку, а також протизапальні засоби для зниження запалення та больових відчуттів.
Додатково можуть бути рекомендовані муколітики та відхаркувальні засоби, які допомагають розріджувати мокротиння та полегшити його виведення. Це важливо для зменшення подразнення слизової оболонки та запобігання подальшим ускладненням.
Якщо трахеїт викликаний бактеріальною інфекцією, лікар у поодиноких випадках може призначити антибіотикотерапію. Проте, антибіотики підбираються з урахуванням результатів аналізів та клінічної картини захворювання, а їхнє застосування має суворо відповідати рекомендаціям фахівця.
Також дітям нерідко призначають рослинні препарати, які мають м'якший вплив та меншу кількість побічних ефектів. Одним з таких ефективних засобів є Бронхипрет® від компанії Біонорика. Цей німецький препарат містить комбінацію фітоекстрактів, які мають комплексну дію на дихальні шляхи:
Для дітей від двох років розроблено форму сиропу без цукру (приємний на смак, але не псує зуби), що містить екстракти трави чебрецю та листя плюща. Дітям від 6 років можна приймати в 3 рази концентрованішу форму розчину. Дітям від 12 років та підліткам зручніше приймати таблетки, які замість екстракту плюща містять екстракт первоцвіту.
Ліки Бронхипрет® мають науково доведену ефективність, включені до протоколів лікування Німеччини та Польщі. Вищі результати показують, якщо починати ними лікування при перших симптомах захворювання.
Щоб профілактувати в дитини трахеїт та інші респіраторні захворювання, важливо враховувати кілька важливих аспектів:
Важливо при перших симптомах застуди не відкладати візит до педіатра, а також не займатися самолікуванням для запобігання ускладненням та хронізації патологій.
1“Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021
2“Ефективність і переносимість екстракту чебрецю та плюща BNO 1200 при відповідальному самолікуванні гострого кашлю: обсерваційне дослідження” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11 (528), 2022 р.
4“Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
5Dominick DeBlasio and F. Joseph Real T. Pediatrics in Review 2020;41;495 DOI: 10.1542/pir.2019-0181.
6УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ДОРОСЛИМ ТА ДІТЯМ “ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ІНФЕКЦІЇ” Наказ Міністерства охорони здоров’я України 16 липня 2014 р. № 499 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11.02.2016 № 85)
7Wang, X., et al. "Diagnosis and management of acute bronchitis and tracheitis in children." Pediatric Clinics of North America 67, no. 3 (2020): 389-407.
8Rosen, R. S., et al. "Acute tracheitis in children: An overview." Clinical Pediatric Emergency Medicine 21, no. 1 (2020): 14-22.
9Kumar, P., et al. "Management of pediatric tracheitis: A review of current practices." Journal of Pediatric Infectious Diseases 39, no. 4 (2021): 314-320.
10Sullivan, D., et al. "Tracheitis in children: A comprehensive review and treatment guidelines." European Journal of Pediatrics 179, no. 7 (2020): 1047-1055.
11Thompson, C., et al. "Acute bacterial tracheitis in children: An evidence-based approach to diagnosis and management." Journal of Pediatric Health Care 35, no. 5 (2021): 556-563.