header banner articles

Антибіотики та засіб від кашлю. Чи завжди потрібні?

Антибіотики — це медичні препарати, що знищують збудник інфекції (бактерії). Отже, приймати їх під час  лікування кашлю потрібно, коли його причиною є бактеріальна флора. Антибіотики ефективні під час  бронхіту, пневмонії, трахеїту, але можуть бути небезпечними, якщо пити їх без реальної необхідності та призначення лікаря. Треба враховувати й низку побічних реакцій одночасно з протипоказаннями до кожного лікарського засобу.

Антибіотики під час  кашлю застосовують для боротьби з бактеріями, але вони не впливають на віруси. Це означає, що під час  вірусних заражень вони не допоможуть, а більшість простудних хвороб спричинені саме ними. Також важливо враховувати, що для сухого та вологого кашлю призначають різні ліки. А в деяких випадках знадобиться препарат із широким спектром дії1.

Під час  прийому антибіотиків бажано також пити пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника, і дотримуватися спеціальної дієти, щоб не перевантажувати печінку. Усе смажене, жирне, кисле та консервоване краще виключити, а ось свіжі фрукти та овочі підуть на користь.

Правила прийому антибіотиків

Як приймати антибіотики безпечно2:

 • Не пити одночасно з іншими ліками без погодження з лікарем. Якщо препарати несумісні, вони стають або непотрібними, або небезпечними для здоров’я.
 • Не ігнорувати аналіз на бактеріальний посів, якщо такий призначений. Це допоможе підібрати найефективніший спосіб лікування.
 • Строго дотримуватись дозування та час прийому. Якщо в інструкції вказано пити ліки 3 рази на день, то бажано кожні 8 годин, а не коли виходить. Концентрація діючої речовини в крові має постійно підтримуватися.
 • Приймати повний курс, який встановив ваш терапевт без перерв. Як правило, це 5–7 чи 10–14 днів.
 • Таблетки та капсули запивати звичайною водою, не соками та не молоком.
 • Обмежити прийом алкоголю під час  лікування. На ефективність це не впливає, але деякі препарати в комбінації зі спиртом дають неприємні побічні наслідки.

Антибіотики не можна призначати собі самостійно, підібрати препарат має виключно лікар після обстеження пацієнта. Це пов’язано насамперед із тим, що з правильного лікування важливо знати причину захворювання. Наприклад, іноді кашель з’являється, як симптом патологій серцево-судинної чи нервової системи.

Як препарати допомагають під час  кашлю

Як позбутися кашлю? Підібрати правильні ліки для кожного конкретного випадку. За спектром дії антибактеріальні засоби бувають3:

 • Широкого спектру дії — призначають під час стандартних інфекційних захворювань для знищення патогенної флори.
 • Вузьконаправлені — для боротьби з більш стійкими організмами, вбивають також кишкову паличку, сальмонелу.

Під час звичайної застуди прийому ліків широкого спектра цілком достатньо. під час прийому антибіотиків від кашлю гинуть практично всі найпоширеніші види бактерій, але із симптомами та наслідками потрібно боротися допоміжними методами.

Тому разом з антибіотиками приймають інші лікарські препарати, зокрема відхаркувальні. Їх механізм впливає на рецептори, заспокоюючи, допомагає розріджувати та виводити мокротиння з легенів, бронхів, дихальних шляхів, знімати запалення та набряклість.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Сумісність антибіотиків з іншими препаратами від кашлю

Будь-які ліки проти кашлю застосовують у комплексі з іншими допоміжними засобами для підвищення ефективності лікування. У випадку із застудою лікар призначає противірусні, під час бактеріальних інфекціях — антибіотики4.

Останні сумісні далеко не з будь-яким препаратом, тому займаючись самолікуванням можна завдати собі та своїм близьким серйозної шкоди. Деякі хімічні сполуки можуть посилювати дію один одного, інші ж навпаки послаблюють ефект і прийом ліків не дасть жодного результату.

Противірусні препарати під час несумісності створюють зовсім негативний результат, через який проявляються тяжкі побічні явища, особливо для шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок, а в деяких випадках аж до летального результату.

Без спеціальної освіти розібратися самостійно в сумісності компонентів у складі ліків майже неможливо. Наприклад, з антибіотиками групи макролідів несумісний ацетилцистеїн, який є діючою речовиною багатьох відхаркувальних муколітичних засобів. Хоча від в’язкого, важко відокремлюваного мокротиння вони добре допомагають, поєднувати їх краще з противірусними, але не з антибіотиками. Адже принцип дії ацетилцистеїну полягає в руйнуванні полімерів мокротиння. Саме таким чином руйнуються і молекули антибіотиків. І дія антибіотиків не виявляє очікуваної дії5.

Бронхипрет® та антибіотики сумісні, оскільки в них рослинний склад та компоненти не вступають у хімічну реакцію з інгредієнтами інших ліків.

Лікування кашлю за допомогою Бронхипрет®

Полегшити стан та покращити якість життя під час  хвороби добре допомагає Бронхипрет® від кашлю. Препарат на натуральних рослинних компонентах успішно пройшов клінічні дослідження та сумісний з антибіотиками.

Бронхипрет® ефективний під час лікування гострого бронхіту на всіх стадіях і має комплексну дію6:

 • покращує відділення густого мокротиння;
 • знімає запальні процеси дихальних шляхів;
 • заспокоює рецептори, зменшує кількість епізодів кашлю.

До складу Бронхипрет® входить чебрець, тому засіб має також противірусну дію. Тобто підходить і в разі застуди, і за інфекційних захворювань. Випускається у вигляді безглютенових таблеток та концентрованого розчину. А для дітей віком від 2 років передбачена форма у вигляді смачного сиропу без цукру та шкідливих консервантів.

Безпека Бронхипрет® доведена та підтверджена під час  клінічних досліджень, суттєвих побічних ефектів немає.

Дія Бронхипрет® поширюється на сухий та мокрий кашель. Дослідження показали зменшення симптомів кашлю вже з 3 днів застосування, скорочення на 50 % із 4 днів і повне усунення через 6–7 днів лікування.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1 Antibiotics Guide // Drugs.com — 2021
2 Drivers of Irrational Use of Antibiotics in Europe // PubMed — 2018
3 Яковлева О. О., Біктіміров В. В., Семененко І. Ф. Тактика вибору антибіотиків. Вінниця: Нова книга, 2010. — 200 с.
4 Мостовий Ю.М., Констатпинович-Чичирельо Т.В. Фгорхінолонові антибактеріальні препарати: загальні відомості, клінічне застосування. [текст] — Вінниця, 2005. — 78с.
5 Клячкіна І.Л. (2016) Сучасний підхід до вирішення проблеми кашлю під час гострих респіраторних інфекціях у дорослих. ФАРМАТЕКА; 4: 35–41.
6 Бронхипрет. Інстуркція по застосуванню

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я