Лаючий кашель: причини, прояви, лікування

Лаючий кашель — це симптом, який найчастіше виникає під час застудних і ЛОР-захворюваннях. Патологічні процеси можуть бути спричинені інфекцією, алергією та іншими причинами. У більшості випадків кашель цього типу є симптомом серйозної патології, наприклад, ларингіту або кашлюку. Саме тому при появі характерного симптому треба звернутися за лікарською допомогою.

Лаючий кашель, причини виникнення

Якщо розглядати фізіологію, то сухий лаючий кашель — марний. Він не виводить мокротиння, не захищає горло, причому ще й супроводжується болем. Закінчення кашльового нападу часто супроводжується спастичним видихом [1].

Причиною появи лаючого кашлю, у дорослого може бути набряк слизової або голосових зв’язок, який провокує огрубіння і хрипоту голосу. У медицині цей симптом називається «круп» або «гострий обструктивний ларингіт». Кашель цього виду буває:

 • Справжнім. Відбувається звуження дихальних шляхів, яке спричиняє наліт, що утворився (наприклад, при дифтерії).
 • Помилковим. Причиною розвитку є вірусна інфекція, спровокована вірусами респіраторного типу [2].

У деяких випадках симптом виникає при бактеріальній інфекції найчастіше вторинного характеру, що розвивається як результат ускладненої ГРВІ. Але захворювання може з’явитися і при первинному зараженні гемофільною паличкою, пневмо-, стрепто- або стафілококом (наприклад, гострий епіглоттит, що потребує термінового лікування).

Часті причини виникнення кашлю

Що може спровокувати кашльовий рефлекс? Причин тому безліч. Саме тому діагностикою та лікуванням симптому має займатися лише фахівець.

Не обов’язково в розвиток кашлю хвороба вражає органи дихання. Рецептори, які провокують рефлекс, розташовані в носі, бронхах, гортані, трахеї та навіть за межами дихальних шляхів (в каналах вух, шлунку та перикарді).

Місце розміщення кашльового центру — головний мозок, тому гавкаючий чи звичайний кашель може бути вказівкою порушення у:

 • нервової та серцево-судинної системи;
 • ШКТ;
 • ЛОР-органи.

Кашльовий симптом часто виникає внаслідок побічної дії лікарських препаратів чи токсичних речовин.

Основні патології, що супроводжуються лаючим кашлем (без температури або з нею): гострий фарингіт;

 • дифтерія;
 • пухлина, яка сформувалася у сфері горла;
 • ларингіт;
 • кашлюк;
 • деякі види ГРЗ чи ГРВІ [4].

Важливо! Особливу увагу до появи лаючого кашлю потрібно приділяти людям, які не отримали щеплення від дифтерії. Для даної патології характерне запалення в носоглотці та утворення на мигдаликах фібринових плівок сірого кольору.

Симптоми та лікування лаючого кашлю

Сильний кашльовий рефлекс часто провокує біль у грудній клітці, що посилюються в нічний час. Напад закінчується виділенням грудочки слизу, але стан пацієнта при цьому не покращується.

Сухий лаючий кашель у дорослого спричиняє:

 • слабкість, втома;
 • погіршення апетиту;
 • у деяких випадках — температуру;
 • неможливість нормально відпочити, виспатися;
 • головний біль;
 • зниження активності (не тільки фізичної, а й розумової);
 • посилена напруга м’язів у районі ребер, черевного преса чи грудини.

Приступи кашлю, які виникають дуже часто, можуть спровокувати блювання, крововилив у кон’юнктиву очей, ларингіт (осиплість або повна втрата голосу), нетримання сечі, розвиток пахвинної грижі [5].

Лікування лаючого кашлю підбирають з урахуванням клінічних проявів патології. Так, якщо в людини бронхоспазм або порушення дихання, лікар підбирає препарати, дія яких спрямована на зменшення набряку та вираженості запалення. Такий підхід допомагає полегшити стан [3].

Коли симптом звуження гортані буде куповано, настає другий етап терапії — прийом відхаркувальних засобів. Це можуть бути таблетки, сиропи або розчини для внутрішнього прийому та інгаляції (використовується небулайзер).

Самолікування може призвести до небезпечних ускладнень. Лікування кашлю — комплексне та включає прийом муколітиків; медпрепаратів, що заспокоюють рефлекторні реакції; інгаляції.

Бронхипрет® при кашлі, що гавкає

При сильному та сухому кашлі потрібно використовувати раціональний засіб. Важливе значення має:

 • розрідження мокротиння;
 • полегшення процесу відкашлювання;
 • купірування запального процесу;
 • усунення бронхоспазму;
 • нормалізація дихання [6].

Бронхипрет® — препарат, який у клінічних дослідженнях довів свою ефективність для комплексного лікування кашлю. Саме комбінація чебрецю та плюща; чебрецю та первоцвіту в складі Бронхипрет® має протизапальну та спазмолітичну дію, ефективно розріджує в’язкий секрет та сприяє його відхаркуванню, а також пригнічує життєдіяльність збудників респіраторних інфекцій.

Ви можете підібрати Бронхипрет® на вашу перевагу і смак. Таблетки Бронхипрет® — зручно брати на роботу та давати підлітку. Бронхипрет® розчин — для дорослих та дітей віком від 6 років — любителів рідких форм. Бронхипрет® сироп — для дітей від 2 років та дорослих, що віддають перевагу сиропам.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Література:

1. Синопальников А.И., Клячкина И.Л. Кашель. М.: Медицинское информационное агентство, 2013. 168 с.

2. Curley F., Irwin R., Pratter M. et al. Cough and the common cold // Amer. Rev. Respir. Dis. 1988. Vol. 138. P. 305–11.

3. Оковитый С.В., Анисимова Н.А. Фармакологические подходы к противокашлевой терапии // Русск. мед. журн. 2011. № 23. С. 1150–1158.

4. Клячкина И.Л. Выбор лекарственных препаратов при продуктивном кашле // Consilium Medicum. Пульмонология. 2007. Т. 09. № 1. Доступно на: http:// consilium-medicum.com/magazines/magazines/cm/pylmo / article/9569

5. Morice A., Fontana G., Sovijarvi A. et al. The diagnosis and management of chronic cough // Eur. Respir. J. 2004. Vol. 24. P. 481–92.

6. Михайлова З.Ф., Кузнецов О.О. Хронический кашель у пожилых пациентов с нормальной рентгенограммой легких // Consilium Medicum. 2004. № 12. P. 18–24.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я