header banner articles

Залишковий кашель у дорослих: як розпізнати і як лікувати

Після перенесеного грипу та інших вірусних захворювань деякий час може спостерігатися сухий або вологий кашель, який дошкуляє ще кілька тижнів. Такий кашель часто лікарі називають залишковим.

Що таке залишковий кашель

Залишковий кашель після хвороби може вказувати на ураження легень запаленням або в них залишилося багато залишкового слизу, який організм намагається вивести назовні, або на формування патологічного рефлексу в довгастому мозку. Найчастіше він спостерігається після грипу, але також може бути наслідком бронхіту, трахеїту або навіть звичайного ГРЗ. Здається, що залишковий кашель починається в найбільш невідповідний момент, але в його нападах є певна закономірність. Як правило, він турбує:

 • в ранкові години. За ніч мокротиння накопичується в бронхах, і коли людина починає перевертатися, вона може закашлюватись;
 • при зміні положення тіла (горизонтальне/вертикальне). Просвіт бронхів звужується і розширюється, що теж призводить до відкашлювання слизу;
 • після фізичних навантажень. Вони провокують кашель, бо легені починають працювати активніше;
 • після ванни, сауни. Коли людина приймає ванну або париться в сауні, лазні, слиз, який скупчився в бронхах, розм’якшується, і вії бронхів намагаються якомога швидше його вивести.

Також рефлекторний залишковий кашель може з’явитися під час вдихання холодного повітря, диму, у запиленому приміщенні або на вулиці.

Зазвичай спостерігається залишковий кашель із мокротою. Це пов’язано з тим, що слизова оболонка бронхів і трахеї відновлюється поступово, і мокротиння виводиться не відразу. Кашель — природний рефлекс, коли організм намагається позбутися слизу, що накопичився. Хоча відхаркування мокротиння може бути досить неприємним — це необхідна умова для того, щоб дихальні шляхи повністю очистилися від слизу.

Потрібно пам’ятати про залишковий кашель, що це не захворювання, а один із залишкових симптомів хвороби, який поступово слабшає. Він може тривати 2–3 тижні або навіть більше після закінчення інших симптомів захворювання.

Причини та симптоми залишкового кашлю

Іноді може здатися, що залишковий кашель не минає занадто довго. Людина може запідозрити розвиток нового захворювання, повторне зараження. Щоб виключити таку ситуацію, найкраще проконсультуватися з лікарем і пройти обстеження. Дійсно тривалий кашель після хвороби може бути загостренням алергії або результатом приєднання вторинної інфекції. Слід особливо звертати увагу на загальний стан організму. Насторожити має залишковий кашель і симптоми:

 • біль у горлі;
 • утруднене відходження мокротиння;
 • посилення нападів кашлю, які стали тривалими;
 • підвищення стомлюваності, сонливість;
 • підвищення температури тіла вечорами до 37,5°C.

На прийомі лікар вислухає скарги хворого і призначить обстеження, щоб встановити причини, чи це залишився кашель після хвороби, чи це є ознакою розвитку нового захворювання. У деяких випадках затяжний кашель може бути ознакою початку хронічного стану. Якщо симптом спостерігається впродовж 2–3 тижнів після одужання і поступово слабшає — найімовірніше, людина зіткнулася з випадком залишкового кашлю. Якщо стан не змінюється протягом 8 і більше тижнів або кашлю не було, а раптом він з’явився, необхідне медичне обстеження.

Як правило, лікар призначає біохімічний аналіз крові, рентгенографічне обстеження легень. Якщо кашель вологий, можна провести аналіз слизу. Він дає змогу виявити наявність бактеріальних та інших інфекцій, визначити стан легень. Також слиз може бути матеріалом для цитологічного дослідження, якщо в ньому є необхідність. Додатково може бути призначена комп’ютерна спірографія для визначення стану бронхів. За результатами обстеження ставиться діагноз і призначається лікування.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Лікування залишкового кашлю

Хоча частіше залишковий кашель після хвороби спостерігається в дітей, дорослі можуть бути також схильні до нього внаслідок певних обставин. Щоб зрозуміти, як прибрати залишковий кашель, необхідно переконатися, що симптом не є ознакою іншого захворювання, зокрема і хронічного.

Для полегшення симптомів залишкового кашлю необхідно:

 • пити достатню кількість рідини, зволожувати слизові;
 • уникати подразників, таких як пил, дим, пилок. Вони можуть посилити кашель;
 • використовувати зволожувач повітря, особливо в спальні. Зволоження допомагає пом’якшити кашель і полегшує виведення мокротиння;
 • мінімізувати перебування в приміщеннях, де працює кондиціонер. Якщо потрібно охолодити приміщення, робити це потрібно, коли в кімнаті нікого немає.

Іноді не зрозуміло, як лікувати залишковий кашель після бронхіту, якщо людина вже тривалий час приймала ліки проти кашлю. У такому разі потрібно проконсультуватися з лікарем, узгодити рішення про продовження лікування або змінити ліки. Деякі препарати, особливо на рослинній основі, можна пити довше, ніж рекомендований в інструкції курс лікування.

Лікування дорослого, як правило, не займає багато часу. Але якщо в людини є алергія, астма або інші супутні захворювання, інформація як вилікувати залишковий кашель матиме персональні рекомендації. Наприклад, якщо здоровій людині будуть рекомендовані активні прогулянки на свіжому повітрі, то алергікам вони можуть нашкодити через підвищений ризик реакції на пилок. Такі нюанси обов’язково потрібно узгоджувати з лікарем.

Бронхипрет® при залишковому кашлі

Якщо мучить тривалий кашель після застуди чи грипу, який супроводжується утворенням в’язкого, важко відокремлюваного мокротиння внаслідок залишкового запалення, лікарі часто призначають відхаркувальні препарати, як-от Бронхипрет®. На відміну від ліків на хімічній основі, які можна приймати дуже нетривалий час, Бронхипрет® від німецької компанії Біонорика СЕ, що містить у собі активні натуральні компоненти, може використовуватися від 7 і більше днів. Адже довгий кашель після ГРВІ може тривати кілька тижнів, і весь час організму необхідно допомагати справлятися з ним. Часто буває, що після грипу залишився кашель, який заважає нормально спати й перешкоджає поверненню до активної діяльності.

Бронхипрет® при кашлі допомагає зменшити вираженість неприємного симптому оскільки сприяє розрідженню в’язкого секрету, посиленню його виведення, а також ліквідації залишкового запалення. Бронхипрет® представлений у формі сиропу, розчину та таблеток. Сироп підходить дітям від 2 років, розчин можна приймати із 6-ти років, а таблетки розраховані на дітей старше 12 років і дорослих. За активного ритму життя таблетки зручніші для дорослих, адже їх можна легко носити із собою. Максимальна добова норма 3 таблетки, по 1 таблетці перед їдою з рівним проміжком часу, запиваючи достатньою кількістю води.

У таблетках Бронхипрет® активними компонентами виступає трава чебрецю та екстракт кореня первоцвіту. Вони стимулюють секрецію слизу і сприяють його виведенню з бронхів. Також чебрець чинить протизапальну і бронхорозширювальну дію, він знижує активність вірусів, чим сприяє якнайшвидшому одужанню.

Рекомендований курс лікування становить один тиждень. Полегшення стану пацієнт може відчути вже на 3–4 день регулярного прийому препарату завдяки активним речовинам у його складі: стає легше відкашлювати слиз, симптоми стають менш вираженими. Бронхіпрет® однаково ефективний за сухого та мокрого кашлю. Тож якщо ви шукайте, чим лікувати залишковий кашель, обирайте натуральні препарати, перевірені часом.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1 Захворювання дихальної системи. Вибрані питання діагностики та лікування для сімейного лікаря // Навчально-методичний посібник. — К., 2015. — 225 с.
2 Перцева Т.А., Лихолат Е.А., Гуржий Е.В. Бронхипрет® в корекції мукоциліарного кліренсу у хворих на хронічну обструктивну хворобу легенів // Медична газета «Здоров’я України XXI століття». 2008; 21:56–57.
3 Seibel J. et al. Bronchipret® syrup containing thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis. Phytomedicine. 2015
4 Захворювання органів дихання в сімейній медицині / І. Боровик. — Медицина, 2019. — 319 с.
5 Маркова Т.П., Чувіров Г.Н. Лікування і профілактика респіраторних інфекцій. / / «РМЗ» 2005, Т.13, № 27, с. 1869–1874.
6 Крюков А.І., Туровський А.Б. Симптоматична терапія під час гострих респіраторних захворюваннях. Довідник поліклінічного лікаря 2005; № 4 (Т.4).
7 Бронхипрет. Інструкція із застосування

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я