В умовах воєнного часу ми все більше хвилюємось за здоров’я дітей. На жаль, реалії не завжди дають змогу звернутися до лікаря під час перших симптомів захворювання.

Кашель — один із найчастіших симптомів, які зустрічаються в дітей у будь-якому віці. Як діяти мамам із першими проявами кашлю в дитини? Що означає кашель без температури?

Кашльовий рефлекс супроводжує безліч патологій, але при цьому не завжди є сигналом початку якоїсь хвороби. Симптом може бути спричинений і природними причинами, які не несуть жодної загрози для здоров’я малюка.

Кашель у дітей, та причини виникнення

Кашльовий рефлекс, який супроводжується високою температурою — найчастіше є результатом інфекційного захворювання, застуди [3].

З появою симптому потрібно показати малюка лікарю для огляду та підбору ефективного лікування. Якщо в дитини сильний кашель без температури, не обійтися без кваліфікованої допомоги. Тільки за допомогою проведення комплексної діагностики складно виявити причину розвитку симптому та усунути першопричину його появи.

Основні причини кашлю, що виникає в дітей:

 • Анатомічні особливості. У дитини 1-го року життя короткочасний кашльовий рефлекс, який супроводжується температурою, можна назвати нормою. Пояснюється його поява тим, що після народження в малюка лише формуються дихальні шляхи. Немовлята ще не можуть повноцінно проковтнути слину, що виділилася, тому як би «відкашлюють» її [5].
 • Алергія. Кашель у дітей, що протікає без температури, часто виникає, як реакція на будь-які зовнішні подразники (пил, шерсть, сухе повітря) [1].
 • Астма. Основна причина розвитку захворювання — потрапляння до дитячого організму алергену.
 • Хронічні патології. Деякі хвороби (трахеїти, бронхіти або фарингіти) можуть протікати з кашлю, але при цьому температури не буде.
 • Інфекції. Деякі хвороби, наприклад, ГРВІ, аденоїди, гайморити, не завжди провокують температуру. Кашльовий рефлекс виникає, коли організм намагається попередити попадання слизу, який стікає з носа в горлянку.

Причини виникнення хрипів

Найчастіше хрипами називають характерні звуки, які утворюються в момент проходження повітря по звужених дихальних шляхах. Характерне звуження може бути спровоковано:

 • мокротинням (слизом), що накопичується в трахеї або бронхах;
 • набряком;
 • спазмом;
 • стороннім тілом [4].

Хрип без кашлю найчастіше зустрічається в дітей у ранньому та дошкільному віці. Симптом пояснюється вузькими дихальними шляхами, слабкістю кашльового поштовху, схильністю до набряків та бронхоспазмів.

За характером хрипів та місцем їхньої локалізації лікар може поставити діагноз:

 • На вдиху. Проблема у верхніх дихальних шляхах, можливо в дитини ларингіт, риніт чи назофарингіт.
 • На видиху. Уражені нижні дихальні шляхи (бронхіт, астма, бронхіоліт).

Хрипкий кашель без температури в маленької дитини може бути спровокований подразниками навколишнього середовища (сигаретний дим, дуже сухе чи гаряче повітря, запахи хімічних речовин) [2].

Симптоми та лікування кашлю без температури в дітей

Цілком здорове маля може кашляти 10–15 разів на добу, таким чином легені звільняються від мікроскопічних порошин і сторонніх тіл. Якщо дитина покашлює, але спокійно грає, не вередує, лікування в такому випадку не потрібне. У разі, коли кашель тривалий, супроводжується хрипами, мокротиння не відходить, малюка треба показати педіатру [8].

Фахівець оцінить причини виникнення дитячого кашлю, що протікає без температури, підбере оптимальне лікування, щоби запобігти ускладненням. Найчастіше дитині призначається комплексна терапія, оскільки кашльовий рефлекс найчастіше розвивається за наявності серйозного захворювання (типового перебігу ГРВІ, гаймориту, тонзиліту та ін) [9].

Для лікування дитячого кашлю, що протікає без температури, найчастіше використовуються препарати:

 • відхаркувальні;
 • антигістамінні.
 • протикашльові;

З метою зволоження слизової оболонки, зниження набряку на слизових, у носі та в дихальних шляхах, позбавлення від слизу, мокротиння призначаються також інгаляції [10].

Бронхипрет® під час кашлю без температури в дітей

Для лікування кашльового рефлексу застосовують різноманітні медпрепарати. Доведену дослідженнями ефективність при під час кашлю в дітей віком показав німецький препарат Бронхипрет®. Бронхипрет® від кашлю має рослинний склад на основі спеціальних екстрактів (трава чебрецю, екстракт листя плюща та коренів первоцвіту), приємний смак, не містить цукру, ефективно знімає кашель та запалення з горла.

Препарат має комплексну дію. Він не тільки розріджує і виводить мокротиння, а і впливає на причину кашлю — запалення, бронхоспазм, скорочує інтенсивність кашлю. Біологічно активні речовини пригнічують активність збудників ГРВІ та бронхіту. Бронхипрет® має добрий профіль безпеки, тому може бути використаний для лікування кашлю в дітей.

Можете підібрати Бронхипрет® саме для вашої дитини.

Так для дітей від 2 років — Бронхипрет® сироп. Приємний смак! Його так люблять малюки!

Бронхипрет® розчин для дітей віком від 6 років та дорослих — більш концентрований та економічно вигідний!

А якщо захворів хтось із дорослих — спробуйте Бронхипрет® таблетки! Їх зручно брати на роботу, у дорогу та не пропускати лікування.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Література:

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я