Коли в дитини зберігається кашель, навіть якщо вона повністю видужала та почувається здоровою, у батьків з'являється настороженість. Залишковий кашель у дітей — це досить поширене явище, яке часто виникає після перенесеної вірусної чи бактеріальної інфекції. Розуміння причин залишкового кашлю та симптомів, пов'язаних з ним, допомагає батькам ефективніше дбати про здоров'я свого малюка та робити необхідні кроки для полегшення його стану.
Залишковий кашель у дітей може зберігатись навіть після одужання від основного захворювання. Розглянемо основні причини залишкового кашлю в дітей:
Залишковий кашель у дітей, як правило, проходить самостійно через деякий час.
Основні симптоми залишкового кашлю включають:
Якщо такі прояви зберігаються понад 3-4 тижні після хвороби або супроводжуються іншими симптомами, рекомендується звернутися до лікаря.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
У деяких випадках потрібне додаткове обстеження, щоб уникнути можливих ускладнень або прихованих захворювань.
Педіатр чи сімейний лікар починає з опитування батьків та дитини. Важливо з'ясувати, скільки триває кашель, які симптоми його супроводжують, чи була інфекція або алергія в недавньому часі. Далі проводиться огляд дихальних шляхів та прослуховування легень, які допоможуть оцінити стан дихальної системи та виявити наявність хрипів або ознак запалення. Також перевіряються носові ходи та горло на наявність запалень або слизових виділень.
Якщо кашель зберігається тривалий час або є підозра на серйозні патології, пацієнта направляють на такі обстеження:
Залежно від результатів обстеження, педіатр може направити дитину до вузьких фахівців, таких як алерголог, пульмонолог або отоларинголог, для додаткової діагностики та коригування лікування.
Хоча ця симптоматика найчастіше проходить сама по собі, існують методи, які допоможуть позбутися залишкового кашлю в дитини та полегшити її стан:
Для лікування залишкового кашлю в дітей корисні рослинні препарати, спеціально розроблені для полегшення симптомів кашлю та підтримки здоров'я дихальних шляхів. Рослинний засіб, який до того ж доказав свою ефективність у ході досліджень, — це Бронхипрет® від Біонорика СЕ (німецького виробника).
Формула ліків включає екстракти трави чебрецю та листя плюща. Ці компоненти завдяки технології фітонірингу зберігають свою високу біологічну активність, що дозволяє швидко та ефективно впливати на дихальну систему. Засіб забезпечує такі дії:
Форми випуску для дітей різних вікових груп:
Бронхипрет® використовується в Європі, включений до німецьких та польських протоколів лікування. Наукові дослідження підтверджують його ефективність та безпеку, що робить його надійним вибором для того, щоб усунути кашель.
Однак варто зазначити, що будь-які препарати, навіть рослинного походження, у домашніх умовах слід застосовувати лише за рекомендацій лікаря.
Ось кілька порад, які допоможуть, якщо не проходить залишковий кашель, а також запобігають його появі в майбутньому:
Ці прості кроки допоможуть вашій дитині швидше відновитися та полегшать стан при залишковому кашлі. Дбайте про комфорт та здоров'я вашого малюка, дотримуючись цих рекомендацій, та при необхідності звертаючись за медичною допомогою.
1“Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021
2“Ефективність і переносимість екстракту чебрецю та плюща BNO 1200 при відповідальному самолікуванні гострого кашлю: обсерваційне дослідження” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11 (528), 2022 р.
4“Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
5Haverkamp, S. A., & Tiddens, E. B. "Management of chronic cough in children." Chest, 2010;138(3):603-611.
6Thomas, J. G., & Mastoridis, M. M. "Persistent cough in children: Diagnosis and management." BMJ, 2013;347
7Thomas, A. K. S., & Thomas, K. M. G. "Aetiology and management of persistent cough in children." Clinical Pediatrics, 2015;54(10):961-970.
8Carr, L. M., & Pappas, D. R. "Management of cough in children: A review of current guidelines." International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology, 2018;107:8-14.
9Tinsley, M. A. L. "Persistent cough in children: When and how to investigate." Pediatric Pulmonology, 2012;47(2):105-111.
10Williams, K. S. K. N., & Nelson, R. A. "Chronic cough in children: A review of diagnosis and management." Current Opinion in Pediatrics, 2016;28(3):339-345.
11Watson, R. C. "Chronic cough in children: The role of the pediatrician." Pediatric Clinics of North America, 2019;66(2):289-305.
12Feldman, B. J., & Klein, L. J. "Management strategies for persistent cough in children: A systematic review." Pediatric Respiratory Reviews, 2017;23:43-50.