header banner articles

Причини кашлю без ознак застуди

Кашель — це природна реакція організму, покликана очистити дихальні шляхи від подразнюючих речовин, сторонніх частинок та слизу, що накопичився. Однак якщо кашель стає постійним явищем повсякденного життя і не супроводжується типовими симптомами застуди, це може свідчити про певну проблему неінфекційної природи або більш серйозні проблеми зі здоров'ям.

Причини кашлю без застуди

Як правило, застуда виникає після переохолодження, та в більшості випадків спричинена вірусами. У такому випадку, поряд з кашлем найпоширенішими симптомами будуть нежить, біль та пирхота в горлі, а також підвищення температури.

Кашель, що виникає на тлі видимого нормального самопочуття, потребує уважного виявлення причин та ретельної діагностики. Якщо цей симптом не пов'язаний з типовою гострою респіраторно-вірусною інфекцією (ГРВІ), то варто виключити низку інших захворювань та хворобливих станів.

Нерідко пацієнти скаржаться на раптовий кашель, який виникає під час нічних нападів, супроводжуючись нестачею повітря, задишкою, болем у грудях та печією. Додаткові прояви можуть й не бути присутніми — у такому разі говорять про кашель без видимої причини.

Розглянемо найпоширеніші причини кашлю без застуди:

  • Постназальний синдром — коли рясні виділення з носа стікають по задній стінці горлянки, це призводить до рефлекторного відкашлювання. Може бути спровокований ринітом, риносинуситом та алергічним ринітом.
  • Гастроезофагеальний рефлюкс — кислий вміст шлунка закидається у стравохід, викликаючи подразнення та кашель. Найчастіше рефлюкс виникає після їжі чи вночі.
  • Прийом занадто великої кількості препаратів або їхня непоєднуваність — зазвичай лікарі не призначають понад 5 медикаментів на добу. Самолікування великою кількістю препаратів часто провокує небажані симптоми, один з яких — кашель.
  • Серцева недостатність — поняття "серцевий кашель" досить поширене. Це явище виникає при хворобах серця в положенні лежачи, супроводжуючись задишкою, болем у грудях та запамороченням.
  • Психогенний чинник — різкий чи постійний кашель буває не лише ознакою застуди, а й результатом нервової напруги чи реакції на стрес. Напади страху можуть супроводжуватись спазмами в горлі. Лікування такого кашлю потребує роботи з психологом та, можливо, прийому заспокійливих препаратів.
  • Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) — це хронічне захворювання, у якому звуження дихальних шляхів призводить до обмеження повітряного потоку. Основними симптомами ХОЗЛ є задишка, що посилюється при фізичному навантаженні, а також хронічний кашель.
  • Бронхіальна астма — при цьому захворюванні сильний кашель провокують алергени, що викликають запалення дихальних шляхів.

Вдихання забрудненого або сухого повітря, активне та пасивне куріння дуже часто стають факторами розвитку кашлю. Таким чином, кашель є симптомом захворювань різних систем організму: дихальної, серцево-судинної, нервової, імунної, травної та інших.

Діагностика

Першим фахівцем, до якого звертаються пацієнти зі скаргами на кашель, є терапевт чи сімейний лікар. На консультації лікар проводить первинний огляд та збирає анамнез. Вибір методів діагностики залежатиме від характеру кашлю, наявності супутніх симптомів та передбачуваної причини. За необхідності терапевт дає направлення до вузьких фахівців, таких як отоларинголог, пульмонолог, кардіолог та інших.

Для встановлення точної причини кашлю без застуди лікар може призначити такі дослідження:

  • рентген грудної клітки — допомагає виявити захворювання легень;
  • спірометрія — оцінює функцію легень;
  • аналіз мокротиння — для виявлення збудника інфекції;
  • алергічні проби — для підтвердження алергії та типу алергену.

Слід негайно проконсультуватися в лікаря, якщо вас мучить кашель понад 2 тижнів, супроводжується високою температурою, задишкою, болем у грудях, кров'янистими виділеннями, посилюється в нічний час або при фізичному навантаженні, а також іншими незвичайними симптомами. Самолікування нерідко призводить до ускладнень та затягує процес одужання.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Лікування кашлю без застуди

Основними методами лікування кашлю без ознак застуди є зволоження повітря та очищення приміщення від пилу, дотримання здорового режиму та медикаментозна терапія. Залежно від причини кашлю лікар може призначити:

  1. Протикашльові препарати — пригнічують кашльовий рефлекс, але їх слід застосовувати з обережністю та лише за призначенням лікаря.
  2. Бронхолітики — препарати, що розширюють бронхи та полегшують дихання.
  3. Відхаркувальні засоби, які допомагають при кашлю з мокротою, сприяючи її відходженню.
  4. Антигістамінні препарати — застосовуються при алергічному кашлі.
  5. Фітопрепарати — засоби, створені на основі рослинних екстрактів, з давніх-давен використовуються для лікування сильного кашлю. Їхніми перевагами є натуральність, комплексна дія та доступність.

Німецька компанія Біонорика створила препарат на рослинній основі з високим рівнем безпеки та доведеною ефективністю — Бронхипрет®. Фітопрепарат, що випускається у формі розчину, сиропу та таблеток, рекомендований для лікування як сухого, так і вологого сильного кашлю у протоколах Польщі та Німеччини. Ліки є прогресивним засобом, розробленими на основі технології фітонірингу.

Бронхипрет® ефективний для терапії гострого бронхіту та інших захворювань дихальних шляхів. Екстракти чебрецю та плюща, що містяться у препараті (у таблетках — першоцвіту), знімають запалення слизової оболонки, а також сприяють відхаркуванню мокротиння та зниженню його в'язкості.

На відміну від багатьох інших ліків, Бронхипрет® має мінімальну кількість побічних ефектів та протипоказань. Висока концентрація активних речовин у формі розчину підходить дітям від 6 років та дорослим, забезпечує швидший результат. Сироп чудово підходить для дітей від 2 років, оскільки не містить цукру та не шкодить зубам малюка. Таблетки — це форма для дітей віком від 12 років та дорослих, зручна для застосування.

Профілактика

Профілактика кашлю спрямована на зміцнення імунітету, усунення факторів, що подразнюють дихальні шляхи та своєчасне лікування захворювань. До основних заходів відносяться:

  • уникнення контакту з алергенами;
  • відмова від куріння, тому що тютюновий дим є одним із найпотужніших подразників дихальних шляхів;
  • регулярні фізичні навантаження, що допомагають зміцнити імунну систему та покращити загальне самопочуття;
  • достатній сон не менше ніж 7-8 годин;
  • зволоження повітря;
  • активний спосіб життя.

Збалансоване харчування, багате на вітаміни, мінерали та антиоксиданти, є важливою умовою турботи про здоров'я. Особливу увагу слід приділяти продуктам, що містять вітаміни C, D, E, вітаміни групи B, цинк та селен, необхідні для підтримки імунітету.

Дотримуючись простих правил, ви можете значно знизити ризик розвитку різних захворювань та пов'язаних з ними ускладнень. При тривалому кашлю, який триває понад 1 тиждень та не супроводжується симптомами застуди, слід звернутися до лікаря для встановлення точної причини та призначення адекватного лікування.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1“Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021
2“Ефективність і переносимість екстракту чебрецю та плюща BNO 1200 при відповідальному самолікуванні гострого кашлю: обсерваційне дослідження” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 11 (528), 2022 р.
4“Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
5Marchant, J. M., & Newcombe, P. A. (2014). Persistent Cough in Children Without Cold Symptoms: Diagnostic Dilemmas. Archives of Disease in Childhood.
6Chang, A. B. (2010). Cough in Children: Diagnosis and Treatment of Respiratory Conditions Without Infection. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
7Bolser, D. C., & Dicpinigaitis, P. V. (2012). Non-infectious Causes of Cough in Children: Mechanisms and Treatment. Lung.
8McGarvey, L. P. A., & Birring, S. S. (2011). Chronic Cough Without Cold: Causes and Therapeutic Approaches in Pediatrics. Journal of Pediatric Medicine.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я