Кашель курця: симптоми та наслідки

Люди, які курять, піддають своє здоров’я впливу диму й токсинів, які в ньому містяться. Вони негативно впливають на органи дихання, серцево-судинну систему, шлунково-кишковий тракт. Через них у курців може розвиватися неприємний супутній стан, такий як кашель курця.

Чому розвивається кашель у курця

Чи може бути кашель від куріння? Так, тому що тютюновий дим сам по собі є подразником. У деяких випадках під час кашлю курця, який уже перейшов у хронічну стадію, може почати рясно виділятися слиз. Тому вологий із мокротою кашель, а також задишка під час активних фізичних дій часто трапляються в завзятих курців.

Що таке кашель курця? Це хронічне запалення бронхів, яке виникає з різних причин, пов’язаних із тютюнокурінням. Дим містить різні шкідливі речовини, які вражають органи дихальної системи. Тож тривале систематичне вживання тютюну поступово спричиняє зміни в бронхах і легенях: пошкоджуються альвеолярні повітряні мішечки та слизова оболонка дихальних шляхів. Через це доступ повітря в легені значно ускладнюється, з’являється задишка. Також частими супутниками курців є неприємний присмак у роті, подразнення в горлі та вологий кашель.

Це може призвести до більш серйозних захворювань. Серед них:

 • хронічний бронхіт. Сигаретний дим є найсильнішим подразником для бронхів, тому поступово може розвинутися їхнє хронічне запалення, яке й характеризується тривалим кашлем;
 • бронхіальна астма. Потрапляючи в дихальні шляхи, тютюновий дим подразнює їх і бере активну участь у формуванні гіперактивності легень, унаслідок чого й розвивається астма.
 • пневмонія. Тютюнокуріння послаблює імунну систему людини, а постійне подразнення органів дихання димом робить їх більш сприйнятливими до інфекцій. Тому кашель може бути одним із симптомів пневмонії;
 • рак легенів. Однією з причин розвитку раку легенів є куріння. А кашель через куріння може бути одним із симптомів цього захворювання.
 • емфізема легень. Виникає внаслідок ненормального розширення органів дихання, що призводить до ураження верхньої частини легень.

У деяких випадках кашель може з’являтися під час спроби кинути палити. Багато хто лякається цього процесу, думають, що хворіють на застуду, але в цьому разі кашель з’являється тому, що починається відновлення дихальних шляхів. Усередині легень розташовані найдрібніші волоски, які постійно перебувають у русі. Тютюновий дим руйнує їх, але, коли людина кидає палити, волосинки відновлюються і починають рухатися більш активно. У цей час виділяється більше мокротиння і кашель посилюється. Протягом кількох тижнів стан нормалізується.

Симптоми кашлю курця

У перші роки куріння частіше спостерігається сухий кашель, який турбує безпосередньо вранці, поступово його напади стають більш затяжними, можуть турбувати не тільки вранці, а й в інший час. Сухий кашель при курінні не є ознакою хронічної обструктивної хвороби легень. Швидше він свідчить про початок зменшення просвіту в бронхах. Об’єм вдихуваного повітря поступово стає меншим, а дихання частішим і важчим.

Якщо вас турбує кашель курця, то як розпізнати початок серйозних проблем зі здоров’ям? Для цього виділяють певні симптоми, які мають насторожити:

 • тривалий кашель;
 • задишка, що посилюється;
 • свистяче дихання;
 • підвищена втома.

Постійний кашель із мокротою в курця розвивається поступово. Посилення можна помітити під час фізичних навантажень, а іноді навіть під час ходьби. Але якщо ці симптоми проявляються всі разом, необхідно пройти комплексне обстеження. Лікар, як правило, призначає:

 • аналіз крові;
 • аналіз мокротиння;
 • комп’ютерну спірографію;
 • рентген легенів.

Аналіз крові дає змогу виявити наявність запального процесу в організмі. Оскільки сам кашель є лише симптомом, він може супроводжувати приховані захворювання. Мокротиння в курців збирається для того, щоб під час клінічного аналізу дослідити його характер і консистенцію, а також визначити наявність бактерій, паразитів, грибів, волокон і клітин.

Додатково може проводитися цитологічне дослідження мокротиння для виявлення раку легенів або туберкульозу на ранніх стадіях. Рентгенографія легень дає змогу виявити зміни в їхній структурі, а за допомогою спірографії досліджуються приховані процеси в бронхах. Важливо пам’ятати, що кашель — є захисною реакцією організму на несприятливий вплив, який, безсумнівно, чинить куріння.

Кашель курця під час застуди

Сильний кашель під час застуди може бути симптомом бронхіту. Додатковими симптомами може бути сильна задишка, хрипи і свист під час дихання. Кашель курця можна відрізнити від застудного за такими ознаками:

 • відсутність температури, нежитю;
 • кашель турбує тільки вранці та після фізичних навантажень.

Але якщо людині складно дихати, з’являються хрипи та свист під час дихання або кашлю, необхідно звернутися до лікаря за консультацією. Імунітет курця ослаблений, а дихальні шляхи більше схильні до грипу і пневмокока, які спричиняють пневмонію. Тому, якщо мучить сильний сухий кашель через застуду, що спричиняє біль у грудній клітці, супроводжується високою температурою та утрудненням дихання, то потрібно обстежитися, щоб виключити пневмонію.

Якщо виникає сильний кашель під час застуди, як лікувати? Крім лікарських препаратів, які призначаються лікарем, потрібно:

 • вживати велику кількість рідини;
 • стежити за станом вологості в приміщенні — вона має бути не меншою за 30 %, а краще 50 % і вище;
 • відмовитися від куріння або максимально знизити кількість сигарет.

Лікування насамперед спрямоване на усунення запалення і неприємних симптомів, таких як кашель. Для цієї мети призначають відхаркувальні препарати та протизапальні ліки.

Бронхипрет® під час лікування застудного кашлю

Ліки проти кашлю Бронхипрет® від Біонорика СЕ призначають при гострих і хронічних запальних захворюваннях дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем, мокротою.

Бронхипрет® має три форми випуску: сироп, таблетки та розчин і з високою концентрацією натуральних ефективних речовин. Натуральний склад Бронхипрет® і мінімальна кількість побічних ефектів дає можливість приймати від кашлю Бронхипрет® дорослим людям і дітям. Сироп можна дітям від 2-х років, розчин із 6-ти, а таблетки підходять для дорослих і дітей від 12-ти років.

Бронхипрет® належить до безрецептурних препаратів. Однак перед прийомом необхідно проконсультуватися з лікарем і уважно ознайомитися з інструкцією.

Таблетки Бронхипрет® містять екстракт:

 • кореня первоцвіту;
 • трави чебрецю.

Ці компоненти чинять виражену відхаркувальну дію, оскільки стимулюють секрецію нормального секрету в бронхах і його активне виведення. Крім відхаркувальної, Бронхипрет® має протизапальну дію. Він має противірусний ефект, що сприяє якнайшвидшому одужанню за умови правильного прийому.

За інструкцією Бронхипрет® від сухого кашлю потрібно приймати протягом 7 днів по 1 таблетці 3 рази на день. За необхідності більш тривалого лікування необхідно проконсультуватися з лікарем. Полегшення стану, як правило, стає помітним через 3–4 дні після початку прийому Бронхипрет®. Важливо не переривати лікування, щоб тривала протизапальна дія активних компонентів.

Бронхипрет® ефективний за сухого кашлю та за кашлю з мокротинням. Активні речовини препарату сприяють розширенню бронхів, завдяки чому пацієнту легше відкашлюватися, минає задишка.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Джерела:

 • Чучалин А.Г. Табакокурение и болезни органов дыхания // РМЖ. — 2008. — Т. 16, № 22.
 • Захворювання органів дихання в сімейній медицині / І. Боровик. — Медицина, 2019.
 • Маркова Т.П., Чувіров Г.Н. Лікування і профілактика респіраторних інфекцій. / / «РМЗ» 2005, Т.13, № 27.
 • Крюков А.І., Туровський А.Б. Симптоматична терапія під час гострих респіраторних захворюваннях. Довідник поліклінічного лікаря 2005; № 4 (Т.4).
 • Бронхипрет. Інструкція із застосування

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я