Багато хто думає, що застуда — це захворювання виключно холодної пори року. Однак і влітку можна зіштовхнутися з неприємними симптомами запалення дихальної системи: нежитем, кашлем та болем у горлі. Виявлення факторів, через які виникають застудні захворювання у спекотну пору року, є основою лікування та профілактики патології.
Основною причиною застуди влітку є віруси, адже вони не зникають у теплу погоду та продовжують циркулювати в повітрі. Однак інфікування часто провокують такі фактори, як протяги, перегрів тіла під час спеки, вживання морозива та холодних напоїв із льодом, різкі перепади температури після купання у водоймах та басейнах. Вони призводять до охолодження організму, зниження імунітету та розвитку запалень. Також люди нерідко потрапляють під згубний вплив кондиціонера, який подразнює слизову оболонку носа та горла, формуючи сприятливе середовище для розмноження вірусів.
До інших факторів, які підвищують ризик захворюваності на ГРВІ влітку, відносяться:
Слід зазначити, що влітку частіше виникає застуда в дітей, оскільки вони більше дорослих схильні до респіраторних інфекцій через незрілість дихальної та імунної систем.
Літня застуда зазвичай проявляється стандартними для гострих респіраторних захворювань симптомами, але з деякими особливостями:
Слід зазначити, що в теплу пору року в повітрі перебуває багато пилку рослин та активно циркулюють інші алергени, тому симптоми ГРВІ нерідко або посилюються, або маскуються під алергічні реакції.
Швидкість розвитку застуди, динаміка симптомів та його вираженість є важливими показниками визначення виду хвороби та встановлення її причини. Під час збору анамнезу варто обов'язково сказати лікареві про наявність алергій та хронічних захворювань, що можуть впливати на застуду та ускладнювати постановку діагнозу.
У процесі діагностики лікар (сімейний чи терапевт) обов'язково звертає увагу на локалізацію інфекційного запалення, яке стосується верхніх чи нижніх дихальних шляхів. У деяких випадках для уточнення діагнозу призначаються додаткові дослідження:
Навіть якщо симптоми здаються незначними, не варто відкладати візит до лікаря. Фахівець зможе відрізнити застуду, спричинену вірусною інфекцією, від інших тяжких захворювань та призначити ефективне лікування. За необхідності лікар дасть направлення до суміжних фахівців (отоларинголог, пульмонолог, алерголог та інших).
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Основна мета лікування застуди влітку – полегшити неприємні симптоми та зміцнити імунітет. Щоб швидше одужати необхідно організувати правильний режим:
За необхідності під час застуди можна приймати жарознижувальні, протизапальні та інші засоби, спрямовані на лікування симптомів.
Оптимальним засобом лікування літньої застуди є комбіновані фітопрепарати. До одних з таких належить Бронхипрет® від німецької компанії Біонорика. Розроблені вченими на основі натуральних компонентів, ці ліки були включені до протоколів лікування Німеччини та Польщі. Завдяки унікальній фітоніринговій технології, Бронхипрет® не тільки усуває симптоми, але й впливає на причину захворювання, даючи відсіч вірусам. Мінімальна кількість побічних ефектів та протипоказань роблять ці ліки безпечними як для дорослих, так і для дітей.
До складу сиропу та розчину Бронхипрет® входять екстракти таких рослин:
Представлені такі форми випуску, як розчин, сироп та таблетки. Сироп не містить цукру і є ідеальним рішенням для дітей від 2 років. Розчин має найбільшу концентрацію активних речовин — підходить для дітей віком від 6 років та тих, хто цінує швидкість та економічність (одного флакона 50 мл вистачає на повний курс лікування дорослого). Таблетки Бронхипрет® є комбінацією фітоекстрактів трави чебрецю і кореня первоцвіту. Вони зручні в застосуванні, можуть призначатися для дорослих та дітей віком від 12 років.
Перед застосуванням будь-яких лікарських засобів обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Слід пам'ятати, що здебільшого застуду викликають віруси, та антибіотики при цьому неефективні.
Різкі перепади температури — це один із головних провокаторів виникнення застуди у спеку. Коли людина постійно переміщується між спекотною вулицею та холодним приміщенням, організм відчуває стрес, що знижує імунітет та підвищує його вразливість до вірусів. Охолоджене та крижане повітря в супермаркетах біля відкритих холодильників також може стати причиною виникнення літньої застуди.
Для профілактики гострих респіраторних захворювань влітку варто:
Важливо вести здоровий спосіб життя та зміцнювати захисні сили організму. Своєчасне лікування будь-якого захворювання допоможе уникнути ускладнень та зберегти здоров'я.
1Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021 р.
2Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу. Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
3“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини”, Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя», № 11 (528), 2022 р.
4Passioti, Maria, et al. "The common cold: potential for future prevention or cure." Current allergy and asthma reports 14 (2014): 1-11.
5Song, Ho-Sueb. "Strategic direction and road map of expanding prevention of winter disease in the summer." Journal of Acupuncture Research 27.3 (2010): 147-157.
6Fashner, Julia, Kevin Ericson, and Sarah Werner. "Treatment of the common cold in children and adults." American family physician 86.2 (2012): 153-159.
7Simasek, Madeline, and David A. Blandino. "Treatment of the common cold." American family physician 75.4 (2007): 515-520.
8Allan, G. Michael, and Bruce Arroll. "Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence." Cmaj 186.3 (2014): 190-199.