Причини та симптоми бронхіту в дітей — безпечні методи лікування

Багато батьків можуть бентежитись, коли педіатр встановлює дитині діагноз «бронхіт». Раніше під час цього захворювання дітей відправляли в лікарню і призначали антибіотики в уколах. Але сьогодні підходи до терапії хвороби змінилися, і в більшості випадків її лікують у домашніх умовах, але під контролем та наглядом лікаря.

Причини виникнення бронхітів у дітей

Бронхіти бувають гострі та хронічні. У дитячому віці частіше зустрічається саме гостра форма. Також педіатри виділяють три варіанти хвороби:

 • ● простий бронхіт (зустрічається найчастіше);
 • обструктивний бронхіт (протікає зі спазмом бронхів);
 • бронхіоліт (запалення дрібних бронхів і бронхіол, що зустрічається у віці відпівроку до двох років).

Найчастіше захворювання спричинене вірусною інфекцією. Бронхіти зазвичай розвиваються в осінньо-зимовий період на тлі застуди та ГРВІ. Основною причиною запалення бронхів є:

 • респіраторно-синцитіальні віруси;
 • аденовіруси;
 • грип і парагрип.

Бактеріальні бронхіти в малюків трапляються дуже рідко, їх можуть спричинити хламідії або мікоплазма. Також бронхи уражаються під час кашлюку.

Зверніть увагу: у бакпосіві мокротиння нерідко виявляються стрептококи, стафілококи та інші мікроорганізми. Але вони не є збудниками хвороби, а просто потрапляють у бронхіальний слиз із ротової порожнини.

Також запальний процес у бронхах може виникнути через вдихання хімічних речовин, які подразнюють бронхи, або коли дитина поперхнулася їжею та порушилося ковтання.

Батьки часто цікавляться в лікарів, чому діти хворіють по-різному. З однією дитиною їм доводиться постійно сидіти на лікарняних через запалення бронхів, а друга лише кілька разів на рік підхоплює нежить. Причинами частих бронхітів у дітей можуть бути:

 • зниження імунітету;
 • часті ГРВІ та застуди, через які знижується опірність інфекціям;
 • вогнище хронічної інфекції в глотці (фарингіти, тонзиліти, аденоїди);
 • несприятливі умови життя (висока вологість, переохолодження);
 • структурні аномалії дихальної системи.

Причиною обструктивного бронхіту в дітей молодшого віку зазвичай є вірусні інфекції, а старшого — алергічні реакції.

Бронхіт — симптоми в дітей

Найхарактерніша ознака бактеріального і вірусного бронхіту в дітей — це кашель. Спочатку він сухий і пов’язаний із подразненням кашльових рецепторів через запалення слизової оболонки трахеї та бронхів. Діти погано переносять такий виснажливий болісний кашель. Потім у дихальних шляхах починає вироблятися слиз — мокротиння. Коли його стає багато і воно легко відходить, кашель стає вологим (продуктивним).

Також лікарі часто вживають термін «малопродуктивний кашель». Це означає, що мокротиння виділяється, але в невеликій кількості, водночас відхаркування ускладнене. Такий кашель може спостерігатися на початку захворювання та  у період одужання.

Температура в дітей під час бронхіту піднімається по-різному, але зазвичай вона вища за 38°С. Загальний стан не надто порушується, ознак сильної інтоксикації, як під час грипу та інших захворювань не спостерігається. У малюків може відзначатися помірне зниження апетиту, але за температури до 38,5°С більшістьіз них активні.

Також під час бронхіту можуть спостерігатися інші симптоми ГРВІ:

 • головний біль;
 • першіння та біль у горлі;
 • нежить.

Якщо хвороба спричинена аденовірусом, у малюка нерідко з’являються ознаки кон’юнктивіту. Також для цієї інфекції характерна тривала (до двох тижнів) і двохвильова лихоманка.

Вважається, що гострий бронхіт — це той, який триває 3 тижні, але здебільшого симптоми зникають через 10–14 днів, хоча невелике покашлювання може зберігатися довше.

Під час бронхіоліту й обструктивного бронхіту в малюків може відзначатися задишка й утруднений видих, свистяче дихання. У підлітків він частіше проявляється сухим кашлем через спазм бронхів.

У разі хронічного бронхіту в дітей в період загострення з’являється підвищення температури й кашель з відходженням мокротиння.

Бронхіт — профілактика для дітей

Бронхіт у дітей — це найчастіше ускладнення гострої вірусної інфекції. Щоб захистити дитину від поширення мікроорганізмів на нижні дихальні шляхи, необхідно не тільки лікувати симптоми ГРВІ, а й приймати препарати для профілактики ускладнень.

Для цього педіатри рекомендують рослинні засоби, але не будь-які відхаркувальні збори, а фітоніринговий препарат Бронхипрет® на основі екстрактів трав від німецької компанії Біонорика СЕ. Під час досліджень було встановлено, що призначення цих ліків із перших днів вірусного захворювання зупиняє поширення інфекції в нижні відділи дихальної системи, і бронхіт зазвичай не розвивається.2

Науковці та лікарі пов’язують профілактичну дію Бронхипрету® з лікувальними ефектами ефірних олій чебрецю (противірусним, антибактеріальним). Якщо почати приймати цей рослинний засіб у перші дві доби від початку ГРВІ, у більшості випадків ускладнень вдається уникнути.

Також для запобігання гострому бронхіту в дітей профілактика включає:

 • зміцнення імунітету (загартовування, вітамінотерапія за потреби);
 • постійний питний режим для виведення слизу, який утворюється в гортані та трахеї;
 • збалансоване харчування, що багате на вітаміни та корисні мікроелементи.

Для зниження ризику обструктивного бронхіту в дітей профілактика — це ще й правильне лікування ГРВІ. Безконтрольний прийом антибіотиків, інгаляції з ефірними оліями можуть спричинити алергічну реакцію і, як наслідок, спазм бронхів.

Зверніть увагу: Бронхипрет® розслабляє мускулатуру бронхів, тому широко застосовується для попередження їхнього спазму та обструкції.

Лікування бронхіту в дітей у домашніх умовах

Неускладнений бронхіт без вираженої обструкції можна лікувати й  у домашніх умовах — за рекомендаціями лікаря та з його регулярними оглядами.

Зверніть увагу: якщо в малюка змінився кашель (став «лаючим»), з’явився сиплий голос, почалося гучне свистяче або дуже часте дихання — огляд фахівця потрібен негайно, це свідчить про розвиток ускладнень.

Лікування бронхітів у дітей включає:

 • постійний водний баланс;
 • свіже зволожене повітря;
 • симптоматичне лікування (використання жарознижувальних, протизапальних препаратів);
 • відхаркувальні засоби;
 • бронхорозширювальні ліки за обструктивної форми.

Важливо! Протокол лікування бронхіту в дітей не передбачає призначення антибіотиків із перших днів хвороби. Ці препарати використовують тільки під час підтвердження наявності бактеріальної інфекції або під час розвитку ускладнень (повторного інфікування).

Бронхипрет® містить у складі екстракти лікарських рослин:

 • чебрець і первоцвіт (таблетки Бронхипрет®);
 • чебрець і плющ (сироп і розчин для прийому всередину Бронхипрет®).3

Завдяки комбінованому складу ліки комплексно впливають на всі ланки запального процесу й можуть замінити собою кілька синтетичних препаратів. Також у дослідженні було зазначено, що Бронхипрет® забезпечує більш безпечне лікування дітей, ніж інші засоби.2

Фармакотерапевтичні ефекти Бронхипрету®:

 • зменшує запалення;
 • пом’якшується сухий виснажливий кашель, в результаті чого скорочується кількість епізодів кашлю;
 • розріджує мокротиння та покращує її виведення.

Цей натуральний фітопрепарат дозволений дітям із двох років у формі сиропу, із 6 років у формі розчину та з 12 років у формі таблетках.

Зверніть увагу: у сиропі немає цукру, і він не шкодить зубам, також може застосовуватися в разі цукрового діабету. А його приємний смак подобається всім малюкам.

Рослинний препарат Бронхипрет® від компанії Біонорика СЕ допомагає не тільки усунути симптоми ГРВІ, а й запобігти розвиткові бронхіту. Але якщо хвороба вже виникла — не варто впадати у відчай, фітотерапія полегшить стан малюка і прискорить одужання.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Література:

1 Спеціалізований медичний портал Health-ua.com Стаття «Острый бронхит у детей: принципы диагностики и терапии»

2 Вакуленко Л. И. Возможности фитотерапии в профилактике острого бронхита как осложнения ОРВИ / Л. И. Вакуленко, И. И. Самохина // Семейная медицина. — 2015. — № 5. — С. 181–184.

3 Державний реєстр лікарських засобів. Бронхипрет®. Інструкції.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я