Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — це одні з найпоширеніших захворювань у світі, особливо в холодну пору року. Щороку мільйони людей стикаються із симптомами, такими як нежить, кашель та підвищена температура. Важливо своєчасно розпізнати ГРВІ, оскільки за відсутності адекватного лікування воно може призвести до ускладнень.
ГРВІ — це група вірусних захворювань, що вражають верхні дихальні шляхи. Збудниками зазвичай є аденовіруси, риновіруси, коронавіруси та віруси грипу. Потрапляючи в організм, віруси починають активно розмножуватися у клітинах слизової оболонки. Імунна система реагує на інфекцію, спрямовуючи захисні клітини до осередку зараження. Таким чином на місці інфікування виникає запалення, внаслідок чого слизова оболонка червоніє та набрякає.
Розуміючи, що таке ГРВІ та якими характерними симптомами воно проявляється, лікар ставить відповідний діагноз.
Виділяють загальні симптоми ГРВІ, за якими можна розпізнати захворювання на ранній стадії:
ГРВІ зазвичай протікає за 7-10 днів, але при ослабленому імунітеті процес одужання може затягнутися та супроводжуватися ускладненнями.
Вірусні респіраторні інфекції легко передаються від людини до людини. Виділяють два основні шляхи передачі:
Найчастіше зараження відбувається, коли хворий кашляє чи чхає. Передача вірусу може здійснюватися під час розмови, а також під час рукостискання. Також хвороба часто виникає внаслідок прямого контакту із зараженими поверхнями.
Факторами, які викликають спалахи захворюваності на ГРВІ, є різке зниження температури в осінньо-зимовий період року, коли люди більше часу проводять у закритих приміщеннях. Ризик передачі інфекції значно зростає в місцях високого скупчення людей.
Хвороба становить особливу небезпеку для вразливих груп, таких як діти та люди похилого віку, у яких ризик ускладнень значно вищий.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
При перших ознаках ГРВІ необхідна своєчасна діагностика, яка дозволить підтвердити наявність вірусу та виключити бактеріальні захворювання. Під час прийому лікар проводить фізичний огляд пацієнта, прослуховує дихання та вимірює температуру тіла.
Для уточнення діагнозу можуть знадобитись аналізи крові, які допомагають визначити наявність вірусної інфекції за співвідношенням кров'яних клітин, а також тести для виявлення конкретного вірусу. Нерідко пацієнта направляють на рентген грудної клітки, щоб унеможливити такі діагнози, як пневмонія або інші тяжкі захворювання.
У більшості випадків лікування ГРВІ в дорослих проводиться в домашніх умовах. Основні підходи допомоги при вірусній інфекції дихальних шляхів включають:
Також при респіраторних захворюваннях ефективні фітопрепарати. Одним з них є ліки Бронхипрет®, які мають доведену ефективність та включені до протоколів лікування Польщі та Німеччини. Його розробила німецька компанія Біонорика на основі технології фітонірингу — методу, що дозволяє виділяти та оптимізувати активні речовини з лікарських рослин.
Ліки Бронхипрет® доступні у формі розчину та сиропу на основі екстрактів плюща та чебрецю, а також таблеток на основі чебрецю та первоцвіту:
Завдяки своїм протизапальним та спазмолітичним властивостям, Бронхипрет® дієвий для лікування гострого бронхіту та запальних захворювань дихальних шляхів, які супроводжуються як сухим, так і вологим кашлем. Застосування препарату для лікування ГРВІ різного ступеня важкості в домашніх умовах забезпечує швидке відновлення слизових оболонок, не допускаючи посилення захворювання.
При некоректному та недостатньому лікуванні вірусних інфекцій можуть розвиватися ускладнення у вигляді хронічних запалень верхніх та нижніх дихальних шляхів, таких як синусит, ларингіт, трахеїт та інші. У разі бронхіту слід звертати особливу увагу на тривалість хвороби, не допускаючи його переходу з гострої форми в хронічну. Якщо респіраторне захворювання проявляється у млявоплинному та затяжному вигляді (підозра на розвиток пневмонії), або наростають та посилюються, важливо негайно звернутися до лікаря для отримання першої допомоги.
Дотримання простих правил може значно зменшити ризик респіраторних захворювань. До основних заходів профілактики ГРВІ відносяться:
Для профілактики зараження вірусами необхідно скорочувати контакти з хворими, уникати громадських місць під час епідемій та користуватися захисними масками. У сезон застуд варто робити щеплення проти грипу та інших вірусних інфекцій.
1Васильева, Л. А. (2019). Современные подходы к лечению ОРВИ у взрослых. Издательство "Медицина", 320 с.
2“Клінічні переваги лікування гострих респіраторних інфекцій рослинними препаратами: досвід Німеччини”, Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя», № 11 (528), 2022 р.
3Роль фітопрепаратів у полегшенні кашлю з позиції доказової медицини” Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (54), 2021 р.
4Сталість та відтворюваність якості фітопрепаратів як сучасне досягнення концепції фітонірингу. Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (72) 2024 р.
5Петрова, О. В., & Смирнов, Ю. А. (2020). Фармакотерапия при ОРВИ: новые рекомендации и практическое применение. Журнал "Медицинские технологии", 15(4), 55-68.
6Романова, И. В. (2018). Острые респираторные вирусные инфекции: что нужно знать каждому врачу. Издательство "Здоровье", 200 с.
7Кузнецова О. Ю. Растительные препараты при кашле: Бронхипрет и другие средства. Фармацевтический вестник, 2018.
8H. Rogier van Doorn, Hongjie Yu.Viral Respiratory Infections / Hunter's Tropical Medicine and Emerging Infectious Diseases. 2020: 284–288.