Кашель — це різке рефлекторне виштовхування повітря з дихальних шляхів. Він є природним рефлексом організму, і його основна функція полягає в захисті від впливу подразнювальних чинників. Кашель сприяє очищенню дихальних шляхів від пилу, сторонніх предметів, слизу, що виділяється, різних вірусів і мікробів. Найчастіше кашель у дитини виникає через розвиток якихось хвороб, що, звісно ж, змушує батьків тривожитися. Існує чимало видів дитячого кашлю, і ми спробуємо розібратися в їхніх особливостях, відмінностях і методах лікування.
Кашель у малюка буває природний (природний) і патологічний. Перший розвивається внаслідок потрапляння в дихальні шляхи різних подразників (наприклад, пилу або слизу). Він виникає, як правило, у першій половині дня, не є нападоподібним і не завдає дитині жодного дискомфорту. Його можна охарактеризувати як відкашлювання, і він може з’являтися в абсолютно здорових дітей. Ще природний кашель може з’явитися під час повернення з холоду в теплу кімнату, у немовлят його може спровокувати посилене виділення слини на тлі прорізування зубів.
Що стосується патологічного кашлю, то він уже є симптомом різних захворювань1. І в нього вже є кілька підвидів. Види кашлю в дітей включають:
Кашель у дитини є приводом для звернення по медичну допомогу. Якщо такий симптом супроводжується порушеннями дихання, необхідно викликати швидку. Також важливо проконсультуватися з лікарем, якщо в дитини не минає кашель після лікування.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Найпоширеніші причини кашлю в дитини — це вірусні інфекції. У нормі діти хворіють на них 8–10 разів на рік, а в деяких випадках і частіше. Зазвичай віруси легко піддаються лікуванню за умови дотримання рекомендацій лікаря2. Також хвороба, що спричинила кашель, може мати й бактеріальну природу — така інфекція може бути як первинною, так і виникати на тлі вірусної хвороби як ускладнення.
Кашель при нежиті в дитини, як ми вже говорили вище, може пояснюватися комплексом причин:
Якщо після нежитю з’явився кашель, це може бути як нормальним розвитком хвороби, так і ускладненням. Визначити точні причини нездужання може лікар.
Серед інших чинників, які можуть спричиняти кашель у дітей:
У разі появи кашлю в дитини необхідно звернутися до лікаря. Лікар визначить причину хвороби й підбере правильне лікування. Зазвичай терапія інфекційного кашлю включає:
У жодному разі не можна давати будь-які препарати від кашлю для новонароджених і дітей раннього віку життя без схвалення лікаря. Безрецептурні ліки не рекомендовані навіть у рік, а давати їх малюкові в 1 місяць або в 3 місяці тим більше не можна.
Бронхипрет® — це препарат на рослинній основі від німецької компанії Біонорика СЕ. Він допомагає впоратися з різними видами дитячого кашлю, зокрема сухим, вологим, нападоподібним і гавкаючим. У його основі містяться екстракти лікарських рослин, які надають комплексну дію:
Дітям від 2х до 6 років найчастіше виписують Бронхипрет® у сиропі. Він містить листя плюща і траву чебрецю. Може використовуватися для лікування малюків віком від двох років (тобто 2-місячній крихітці або малюкові в 4 місяці його давати не варто). Дозування залежить від віку:
Також Бронхипрет® випускається у формі розчину — його можна дітям від 6 років, і таблеток — їх дають дітям від 12 років4. Це економічно вигідна форма.
Тривалість лікування залежить від рекомендацій лікаря і зазвичай становить один тиждень, але за необхідності може подовжуватися.
1Graham Worrall. Acute cough in children. Can Fam Physician. 2011 Mar; 57(3): 315–318.
2Edin Begic, Zijo Begic, Amra Dobraca etc. Productive Cough in Children and Adolescents — View from Primary Health Care System. Med Arch. 2017 Feb; 71(1): 66–68.
3Karina Schönknecht, Hanna Krauss, Jerzy Jambor etc. [Treatment of cough in respiratory tract infections — the effect of combining the natural active compounds with thymol]. Wiad Lek. 2016;69(6):791–798.
4Інструкція Бронхипрет®