Кашель у дитини: види, відмінності та методи лікування

Кашель — це різке рефлекторне виштовхування повітря з дихальних шляхів. Він є природним рефлексом організму, і його основна функція полягає в захисті від впливу подразнювальних чинників. Кашель сприяє очищенню дихальних шляхів від пилу, сторонніх предметів, слизу, що виділяється, різних вірусів і мікробів. Найчастіше кашель у дитини виникає через розвиток якихось хвороб, що, звісно ж, змушує батьків тривожитися. Існує чимало видів дитячого кашлю, і ми спробуємо розібратися в їхніх особливостях, відмінностях і методах лікування.

Види та симптоми

Кашель у малюка буває природний (природний) і патологічний. Перший розвивається внаслідок потрапляння в дихальні шляхи різних подразників (наприклад, пилу або слизу). Він виникає, як правило, у першій половині дня, не є нападоподібним і не завдає дитині жодного дискомфорту. Його можна охарактеризувати як відкашлювання, і він може з’являтися в абсолютно здорових дітей. Ще природний кашель може з’явитися під час повернення з холоду в теплу кімнату, у немовлят його може спровокувати посилене виділення слини на тлі прорізування зубів.

Що стосується патологічного кашлю, то він уже є симптомом різних захворювань1. І в нього вже є кілька підвидів. Види кашлю в дітей включають:

 • Сухий. Його зазвичай називають непродуктивним, оскільки він не супроводжується виділенням мокротиння. Часто характеризується як нав’язливий кашель без зупинки, який не приносить полегшення. Виникає на початковій стадії різних хвороб (ГРЗ і ГРВІ), також може провокуватися потраплянням стороннього тіла в дихальні шляхи.

 • Вологий. Відомий як продуктивний, супроводжується виділенням мокротиння. Виникає через кілька днів після появи сухого кашлю при багатьох застудних хворобах. Вологий грудний кашель у дитини може спостерігатися за трахеїту, бронхіту і пневмонії, супроводжуватися бульканням і хрипами.

 • Нападоподібний. Це сильний кашель у дитини, який протікає нападами: починається з глибокого свистячого вдиху, супроводжується почервонінням обличчя і сльозотечею, іноді закінчується блювотою. Може спостерігатися за ларингіту, бронхіту, запалення легенів, астми, а також плевриту або кашлюку.

 • Ларингеальний. Це специфічний сиплий кашель у дитини, який можна також охарактеризувати як лаючий і грубий. Виникає в разі хвороб гортані, може призводити до розвитку несправжнього крупа — набряку та звуження дихальних шляхів, що ускладнюють дихання.

 • Бітональний. Це кашель, який починається з низького сиплого звуку, а закінчується високим звуком зі свистом. Може спостерігатися в разі бронхіту, а також у разі чужорідного тіла.

 • Покашлювання. Це досить короткі кашльові напади, які не сильно турбують дитину. Їх виникнення пояснюється скупченням слизових виділень у гортані. Покашлювання може спостерігатися за різних хвороб, також багато хто сприймає його за затяжний кашель у дитини, оскільки воно може зберігатися протягом декількох тижнів після вже перенесеної хвороби.

 • Кашлюкоподібний. Це глибокий нападоподібний кашель, який може супроводжуватися виділенням густого мокротиння, а також множинними хрипами та свистами в грудях. Спостерігається при кашлюку — важкому інфекційному захворюванні.

 • Спастичний. Такий кашель має нав’язливий характер і супроводжується свистом, специфічне посвистування посилюється при глибокому диханні. Може розвинутися за обструктивного бронхіту і бронхіальної астми.

 • Алергічний. Провокується аномальною реакцією організму на якусь речовину (алерген). Його можна відрізнити від застудного за відсутністю мокротиння, раптовим виникненням, схильністю до затяжного перебігу, посиленням у нічний час. Такий кашель може супроводжуватися нежитю (прозорими виділеннями), але при цьому не виникає температури.

 • Нічний. Нерідко виникає як кашель від нежитю в дитини — провокується підвищеним виробленням слизу, що стікає по горлу й подразнює кашльові рецептори. Також може спостерігатися при синуситі, коли малюк дихає ротом і його слизові пересихають, що також супроводжується подразненням кашльових рецепторів. Іноді нічний дзвінкий кашель у дитини з’являється в разі алергії на пил у дитячій або наповнювач подушки (пір’я тощо).

 • Психосоматичний. Цей кашель може виникати як спосіб привернення уваги дорослих, наприклад, під час стресових ситуацій. І він з’являтиметься до того моменту, доки оточуючі реагуватимуть на нього й потуратимуть примхам малюка. Іноді для позбавлення від такого кашлю потрібна консультація психолога.

Кашель у дитини є приводом для звернення по медичну допомогу. Якщо такий симптом супроводжується порушеннями дихання, необхідно викликати швидку. Також важливо проконсультуватися з лікарем, якщо в дитини не минає кашель після лікування.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Причини виникнення

Найпоширеніші причини кашлю в дитини — це вірусні інфекції. У нормі діти хворіють на них 8–10 разів на рік, а в деяких випадках і частіше. Зазвичай віруси легко піддаються лікуванню за умови дотримання рекомендацій лікаря2. Також хвороба, що спричинила кашель, може мати й бактеріальну природу — така інфекція може бути як первинною, так і виникати на тлі вірусної хвороби як ускладнення.

Кашель при нежиті в дитини, як ми вже говорили вище, може пояснюватися комплексом причин:

 • паралельним запаленням верхніх або нижніх дихальних шляхів;
 • стіканням слизу з носа по стінці горла, що механічно подразнює нервові рецептори;
 • пересиханням слизових через носове дихання.

Якщо після нежитю з’явився кашель, це може бути як нормальним розвитком хвороби, так і ускладненням. Визначити точні причини нездужання може лікар.

Серед інших чинників, які можуть спричиняти кашель у дітей:

 • алергія та астма;
 • сторонні тіла в дихальних шляхах;
 • патології ЛОР-органів;
 • гастроезофагеальний рефлюкс (закидання вмісту шлунка в стравохід) тощо.

Лікування та профілактика

У разі появи кашлю в дитини необхідно звернутися до лікаря. Лікар визначить причину хвороби й підбере правильне лікування. Зазвичай терапія інфекційного кашлю включає:

 • часте пиття води й теплого чаю;
 • контроль вологості повітря і температури в приміщенні (температура має бути на рівні 18–20 °С, а вологість — 50 %);
 • прийом жарознижувальних засобів у разі підвищення температури вище 38,5°С;
 • симптоматичне лікування протизапальними та відхаркувальними засобами, наприклад, препаратом Бронхипрет®.

У жодному разі не можна давати будь-які препарати від кашлю для новонароджених і дітей раннього віку життя без схвалення лікаря. Безрецептурні ліки не рекомендовані навіть у рік, а давати їх малюкові в 1 місяць або в 3 місяці тим більше не можна.

Бронхипрет® — це препарат на рослинній основі від німецької компанії Біонорика СЕ. Він допомагає впоратися з різними видами дитячого кашлю, зокрема сухим, вологим, нападоподібним і гавкаючим. У його основі містяться екстракти лікарських рослин, які надають комплексну дію:

 • противірусну та антибактеріальну;
 • спазмолітичний — для придушення спастичного й нападоподібного кашлю, а також для успішного виведення мокротиння;
 • протизапальну;
 • секретолітичну — стимулюють синтез мокротиння для успішного переведення сухого кашлю в продуктивний3.

Дітям від 2х до 6 років найчастіше виписують Бронхипрет® у сиропі. Він містить листя плюща і траву чебрецю. Може використовуватися для лікування малюків віком від двох років (тобто 2-місячній крихітці або малюкові в 4 місяці його давати не варто). Дозування залежить від віку:

 • дітям у 2–5 років дають по 3,2 мл 3 р. на день;
 • дітям у 6–11 років дають по 4,3 мл 3 р. на день;
 • дітям старше 12 років дають по 5,4 мл 3 р. на день.

Також Бронхипрет® випускається у формі розчину — його можна дітям від 6 років, і таблеток — їх дають дітям від 12 років4. Це економічно вигідна форма.

Тривалість лікування залежить від рекомендацій лікаря і зазвичай становить один тиждень, але за необхідності може подовжуватися.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

Медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“

Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Graham Worrall. Acute cough in children. Can Fam Physician. 2011 Mar; 57(3): 315–318.

2Edin Begic, Zijo Begic, Amra Dobraca etc. Productive Cough in Children and Adolescents — View from Primary Health Care System. Med Arch. 2017 Feb; 71(1): 66–68.

3Karina Schönknecht, Hanna Krauss, Jerzy Jambor etc. [Treatment of cough in respiratory tract infections — the effect of combining the natural active compounds with thymol]. Wiad Lek. 2016;69(6):791–798.

4Інструкція Бронхипрет®

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я